Різне

Загибель кажанів від вітряків завдає шкоди сільському господарству

Загибель численних рукокрилих, що зіткнулися з лопатями вітряків, може мати довгострокові наслідки для біорізноманіття тварин у сільській місцевості. Це, в свою чергу, здатне зробити негативний вплив на сільське і лісове господарство. Дослідження опубліковано в журналі Conservation Science and Practice.

Мертвий кажан біля підніжжя вітряка: така ціна зеленої енергії / ©eurekalert.org

Дотепер вчені тільки припускали, що загибель численних рудих вечорниць (Nyctalus noctula) від лопатей вітрогенераторів може мати негативні екологічні наслідки. Тепер з’явилися точні дані: вивчивши раціон кажанів, автори нової роботи оцінили ступінь впливу цих скромних звірків на всю екосистему в сільській місцевості в Німеччині.

Дослідники проаналізували вміст шлунків 17 рудих вечорниць, знайдених під вітрогенераторами: використовуючи ПЛР-ампліфікацію і високопродуктивне секвенування, вчені шукали генетичні «сліди» комах, з’їдених кажанами перед смертю.

Оскільки в мишачому шлунку їжа швидко перетравлюється, такий спосіб ідентифікації жертв набагато надійніше “класичного” візуального, коли фахівець зі збережених фрагментів хітину встановлює видову приналежність комахи.

Всього визначили 46 видів комах, в більшості своїй це були жуки і метелики, що мешкають як на полях, так і в лісі або навіть на болоті. Близько 20 відсотків виявлених видів комах вважаються шкідниками сільського та лісового господарств: наприклад, одна личинка жолудевої плодожерки (Cydia splendana) може пошкодити до чотирьох жолудів, а каштановий довгоносик (Curculio elephas) часто виявляється в плодах каштана, які вже надійшли в продаж

Окремо варто відзначити їх поширеність в раціоні вечорниць: так, довгоносика знайшли в 18% вивчених шлунків, соснового коконопряда (Dendrolimus pini) — в 24%, а коротковусого вусаня (Spondylis buprestoides), одного з найбільш поширених шкідників хвойних посадок — в 41%.

Іншими словами, комахи-шкідники не випадкові, але цілком звичайні компоненти дієти рукокрилих, і зникнення кажанів може привести до зростання числа шкідників, що доведеться компенсувати хімічними інсектицидами. Забезпечуючи людство зеленою енергією, вітряки, в свою чергу, позбавляють нас безкоштовних “послуг” кажанів з контролю чисельності шкідливих комах.

Як показали підрахунки, більше десяти кажанів на рік помирають на кожному вітрогенераторі. Враховуючи, що на материковій частині Німеччини функціонують близько 300 тисяч вітряків, число загиблих рукокрилих може досягати мільйонів. В якості заходів боротьби з цим вже вводять тимчасове відключення вітряків на період найбільшої активності кажанів, що може знизити число померлих звірків до одного-двох на рік.

На жаль, відключені вітряки все ще не стали масовими, а старі моделі складають близько 75% від усіх німецьких вітряків. Це означає приблизно 200 тисяч загиблих мишей на рік, що, враховуючи повільні темпи розмноження вечорниць, може призвести колись численний вид на поріг вимирання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button