Земля

Запаси прісної води під загрозою через солі, що потрапляють в природу

Вчені показали, що потрапляння солей в навколишнє середовище – для боротьби з обмерзанням доріг, добрива сільськогосподарських угідь або інших цілей – вивільняє токсичні хімічні коктейлі, що створюють загрозу запасам прісної води.

Попередні дослідження показали, що солі, які потрапили в навколишнє середовище можуть взаємодіяти з речовинами в грунті й поверхнею, в результаті чого в навколишнє середовище виділяється цілий коктейль небезпечних сполук. Тоді вчені назвали комплекс цих ефектів «синдромом засолення прісної води». Його наслідки можуть включати отруєння питної води, що тягне за собою негативні наслідки для здоров’я людини, сільського господарства, інфраструктури, дикої природи й стабільності екосистем.

Нове дослідження є першим всебічним аналізом складних і взаємозалежних ефектів, викликаних синдромом засолення прісної води, і їх впливу на здоров’я людини. Згідно з новим дослідженням, світові запаси прісної води можуть зіткнутися з серйозними загрозами на місцевому, регіональному і глобальному рівнях, якщо до антропогенних джерел солі не буде застосовано скоординований підхід до управління і регулювання.

Автори роботи проаналізували і порівняли дані станцій моніторингу прісної води по всьому світу. Вони виявили загальне збільшення концентрації хлоридів практично у всіх джерелах. Хлорид-іони входять до складу багатьох різних солей, таких як хлорид натрію (кухонна сіль) і хлорид кальцію, яким зазвичай посипають вулиці взимку. Також автори виявили в даних 30-річну тенденцію збільшення солоності в таких місцях, як річка Пассаїк в північному Нью-Джерсі й ділянку річки Потомак, яка постачає водою Вашингтон,  довжиною понад 160 кілометрів.

Основним антропогенним джерелом солі в таких районах, як Північний Схід США, є протиожеледних сумішей, але значний внесок вносять також витоки і скиди стічних вод, пом’якшувачі води, сільськогосподарські добрива та збагачені солями рідини гідророзриву. Крім того, в якості інших джерел солей в прісній воді вчені відзначають вивітрювання доріг, мостів і будівель, які часто містять вапняк, бетон або гіпс.

Добрива, що містять катіони амонію, також можуть стати причиною попадання солей на міський газон та сільськогосподарські угіддя. У деяких прибережних районах підвищення рівня моря може бути ще однією причиною потрапляння солоної води в питну.

Стаття опублікована в журналі Biogeochemistry.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments