Земля

Рослини здатні чути своїх запилювачів

Біологи виявили, що рослини реагують на звук комахи, що наближається, швидко виділяючи нектар, який привертає запилювачів.

Союз рослин і запилювачів налічує сотні мільйонів років, однак усвідомлювати всю його складність ми починаємо лише зараз. Нова робота біологів з Тель-Авівського університету розкрила ще одну сторону цих взаємин. Так, у статті, представленої в онлайн-бібліотеці препринтів bioRxiv, вчені повідомляють про здатність квіткових реєструвати акустичні коливання і розпізнавати наближення комахи, залучаючи його виділенням додаткової кількості нектару.

Автори використовували рослини енотери (Oenothera drummondii) — родича іван-чаю, — піддаючи їх впливу звуку різної частоти і вимірюючи найменші вібрації пелюсток. Крім того, взаємодія таких квітів з комахами-запилювачами реєструвалося за допомогою відеозапису в природних умовах. Експерименти показали, що пелюстки рослини тремтять по-різному — залежно від частоти акустичного впливу. Але лише якщо ця частота виявлялася близька до частоти звучання бджоли, яка летить, рослини реагували і вже через пару хвилин починали виділяти нектар. Така «поведінка» має бути дійсно вигідною, дозволяючи і рослинам, і запилювачам не витрачатися даремно: першим — нектар, а другим — час.

Повторивши експерименти з квітками, попередньо повністю спустошені від нектару, вчені виявили, що під впливом звуку польоту запилювачів рослина починає виробляти нектар, що містить в середньому на 20 відсотків більше цукрів. Інші акустичні частоти такого ефекту не виробляли. Автори навіть припускають, що «вухом» рослині служить сама квітка; у будь-якому разі, звукова «обробка» листя і стебел такого ж ефекту не мали. Можливо, реєстрація акустичних сигналів — одна з таємних функцій квітки, про яку ми до сих пір і не підозрювали.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button