Людина

Здоров’я людини залежить від її соціального статусу

Нове дослідження Університету Вандербільта, штат Теннессі (США), стверджує, що знайомство з людьми на високих і різноманітних позиціях може по-різному позначитися на вашому здоров’ї. Причина тому — економічна нерівність.

Доцент кафедри соціології Вандербільтского університету Ліджун Сонг (Lijun Song) та аспірант Філіп Петітіс (Phillip Pettis) вивчають взаємозв’язок між здоров’ям людини і соціально-економічним статусом її соціальних контактів. У всіх нас є особиста мережа знайомств, яка складається з родини, друзів, родичів, сусідів, колег — їх соціальний статус і характер наших з ними відносин, як стверджують вчені, можуть безпосередньо вплинути на наше життя. Результати роботи опубліковані в журналі Science Direct.

Дослідники проаналізували національно-репрезентативні дані об’ємних соціальних обстежень, проведених одночасно в Сполучених Штатах, Тайвані та міської частини Китаю, щоб з’ясувати, чи може статус того чи іншого знайомого бути причиною захворювання тривалістю більше тижня.

З’ясувалося, що статус людини може вплинути на наше здоров’я різними способами. Люди з більш високим статусом, як правило, здоровіші в цілому: часто вони більш свідомі і обізнані про свій стан, а також мають більше часу і грошей, вкладаючи ці ресурси у здоровий спосіб життя. Вони рідше відчувають стрес і мають доступ до більш широких можливостей медицини. Ці привілеї можуть поширюватися і на їх соціальне оточення, що називається теорією соціального капіталу.

Разом з тим вчені виявили, що доступ до високого соціального статусу має і зворотні наслідки. У двох з трьох вивчених груп людей — в Сполучених Штатах і Китаї — зв’язок з людьми більш високого положення фактично вів до частих випадків порушення здоров’я, що здивувало дослідників.

Щоб пояснити це, Сонг запропонувала нову теорію для розуміння негативних наслідків високого соціально-економічного статусу для здоров’я, яку назвала теорією соціальних витрат. Її основні характеристики містять неспокій і відчуття невдачі, порівняння себе з більш успішним знайомим не в свою користь, яке веде до шкідливих звичок, а також додаткові зусилля — час, гроші і енергія, — які потрібні для встановлення та підтримання таких цінних відносин високого статусу.

Відмінність даних по країнах вчений пояснює економічною нерівністю у суспільстві. З трьох вивчених країн Тайвань має відносно низький рівень різниці між людьми, що пояснює позитивні наслідки корисних знайомств, в той час як в США і Китаї ситуація повністю протилежна.

Крім того, Сонг звертає увагу на те, що Китай і Тайвань являють собою приклад колективістського суспільства, а Сполучені Штати — індивідуалістичного. Вчені підкреслюють, що подальші дослідження необхідні для розуміння відмінностей в суспільствах і культурах, і попереджають, що наступні роботи повинні бути обережні при застосуванні моделей колективізму та індивідуалізму.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button