Всесвіт

Землеподібна планета TRAPPIST-1 b виявилася повністю позбавлена атмосфери

Екзопланета TRAPPIST-1 b порівнянна із Землею за розмірами і масою, проте знаходиться дуже близько до своєї зірки. В результаті вона не змогла зберегти атмосферу, без якої її денна сторона постійно розжарена вище 200 градусів.

© NASA, ESA, CSA, J. Olmsted (STScI)

Розташована всього в 40 світлових роках від нас зірка TRAPPIST-1 приблизно вдесятеро менше Сонця, проте має значну систему з семи планет. Всі вони можна порівняти з Землею за розмірами, а три знаходяться в межах «безлюдної зони», де досить тепло для існування рідкої води і, можливо, навіть життя.

Точну відповідь на питання про потенційну населеності залежить від наявності та властивостей атмосфери, яка може впливати на температуру планети, наприклад, завдяки парниковому ефекту. Але висока активність карликової зірки здатна легко знищити будь-яку атмосферу, тим більше що всі планети TRAPPIST-1 знаходяться до неї ближче, ніж Меркурій — до Сонця. З іншого боку, атмосфера на них може постійно заповнюватися внаслідок будь-яких геологічних процесів. Тому питання про її наявність у планет поблизу червоних карликів досить важливий.

Ближче всіх розташована найбільша планета в системі, TRAPPIST-1 b. Повний річний оборот вона здійснює всього за півтора наших дня, отримуючи вчетверо більше випромінювання своєї зірки, ніж Земля — від Сонця. Радіус планети майже дорівнює земному, але маса становить трохи менше 0,8 земної, що говорить про низьку щільність, можливо, пов’язаної з великою кількістю води і (або) інших легких речовин.

Однак нові спостереження TRAPPIST-1 b, проведені за допомогою космічного телескопа James Webb, показали, що атмосфери у неї немає. Про це повідомляється в статті Томаса Гріна (Thomas Greene) і його колег з Дослідницького центру Еймса NASA, яка опублікована в журналі Nature.

Порівняння середніх температур деяких планет Сонячної системи з різними варіантами для TRAPPIST-1 b: при наявності атмосфери, а також без неї, розрахункові і реальні дані / © NASA, ESA, CSA, J. Olmsted (STScI); Thomas Greene (NASA Ames), Taylor Bell (BAERI), Elsa Ducrot (CEA), Pier L

James Webb розглянув TRAPPIST-1 b в інфрачервоному діапазоні в ті періоди, коли планета починала і завершувала проходження позаду своєї зірки. У такі моменти телескоп «бачить» їх загальне випромінювання. «Вирахувавши» внесок зірки, можна отримати випромінювання самої планети, визначивши її температуру. Для TRAPPIST-1 b вона склала близько 230 градусів Цельсія.

Через маленьких розмірів орбіти планета постійно розвернута до зірки однієї і тієї ж стороною, як Місяць — до Землі. Розрахунки пророкують, що якби на TRAPPIST-1 b була атмосфера, вона могла б більш рівномірно розподіляти тепло. Але нові дані показали, що денна сторона планети нагрівається занадто сильно, а значить, ніякої атмосфери на ній немає.

Мабуть, ніякі геологічні процеси — навіть якщо вони відбуваються на TRAPPIST-1 b — виявилися не здатні заповнити постійну ерозію легких з’єднань, пов’язану з впливом близького і неспокійного червоного карлика.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button