Всесвіт

Астрономи відкрили пару рекордно близьких холодних зоряних карликів

Дві ультрахолодні зірки розташовані в 100 разів ближче одна до одної, ніж Земля і Сонце.

Астрофізики з Північно-Західного університету та Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявили найщільнішу подвійну систему LP 413-53AB з ультрахолодних карликових зірок. Вони розташовані настільки близько один до одного, що обертаються навколо загального центру мас всього за 17 годин.

LP 413-53AB – це зоряна система, яка сформувалася кілька мільярдів років тому в один час з Сонцем. Вона складається з двох ультрахолодних карликів. Це зірки з дуже малою масою, які настільки холодні, що випромінюють своє світло переважно в інфрачервоному діапазоні. Такі зірки невидимі для людського ока, але при цьому одні з найпоширеніших у Всесвіті.

Ілюстрація поточного розміру зірок системи LP 413-53АВ та відстані між ними. Це найстаріша і сама «тісна» подвійна система, відкрита до теперішнього часу. Зображення: Adam Burgasser / UC San Diego

Дослідники виявили незвичайну систему при вивченні архівних даних. Вони використовували алгоритм, який моделює зірку на основі її спектральних даних. Аналізуючи спектр випромінювання, цей алгоритм визначає хімічний склад зірки, її температуру, гравітаційні властивості і швидкість обертання.

Спочатку дослідники припустили, що область спостережень містить єдину зірку, оскільки спектри близьких зірок фактично зливаються. Однак більш глибокий аналіз показав наявність двох окремих об’єктів, тісно пов’язаних в єдину систему: дистанція між двома зірками склала близько 1% відстані між Землею і Сонцем.

“Більшість подвійних систем, за якими ми стежимо, мають період обігу в роки. Таким чином, Ви отримуєте вимірювання кожні кілька місяців. Потім, через деякий час, ви можете зібрати пазл. У цій системі ми спостерігали, як спектральні лінії розходяться в реальному часі. Дивно бачити, як щось відбувається у Всесвіті в людському масштабі часу”, – говорить Адам Бургассер, професор астрофізики Каліфорнійського університету в Сан-Дієго


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button