Наука

З’ясовано, як кишечник пов’язаний з мозком

Співробітники Іллінойського університету в Урбана-Шампейн виявили, що мозок і кишечник, особливо його частина, звана тонкою кишкою, зв’язані між собою за допомогою спеціальних нейронів. Завдяки цьому орган травлення може посилати сигнали в мозок, а мозок — відправляти «вказівки» кишечнику. Про своє дослідження автори повідомили в журналі Autonomic Neuroscience: Basic and Clinical.

Не дивно, що мозок реагує на сигнали в кишечнику, ініціюючи моторні функції, пов’язані з травленням. Ці основні біологічні дії, які направляються стовбуром головного мозку, значною мірою автоматизовано. Але що, якщо на сам мозок — його розумовий і емоційний центри — також впливають сигнали з кишечника?

Щоб з’ясувати це, автори нової роботи вирішили побудувати карту нейронних зв’язків. Для цього вони ввели нейротропні віруси в дванадцятипалу кишку щурів і простежили їх рух від нейрона до нейрона вздовж блукаючих і спинномозкових нервів і по всьому головному мозку. Ідея вчених полягала в тому, що рух вірусу імітувало проходження нормальних сигналів через нейрони від кишечника до головного мозку і назад. У результаті автори виявили безліч зв’язків в області стовбура і заднього мозку, які беруть участь у відчутті і управлінні органами тіла. Це не стало великим сюрпризом для дослідників. Однак, коли віруси просунулися далі, у ті частини мозку, які зазвичай вважаються емоційними центрами або центрами навчання, автори здивувалися.

Дослідження являє собою першу повну карту нейрональних зв’язків між тонким кишечником і всім мозком. Залучення когнітивних і емоційних центрів може допомогти з’ясувати, як вищий мозок іноді ігнорує наше почуття ситості. Результати дослідження також дають поживу для вивчення взаємозв’язку між депресією і розладами травлення, а також багатьох інших галузей науки.

Крім самої картки, вчені з’ясували цікаві особливості нейронів, що передають сигнали від органів травлення до мозку. У більшості систем організму сигнали від органу до мозку передаються одним типом нейронів (наприклад, сенсорними), а інформація в зворотному напрямку йде за допомогою іншого типу (наприклад, рухових) цих клітин. Але в ході цього дослідження вчені виявили, що приблизно половина нейронів, які беруть участь у передачі інформації між мозком і кишечником, може виконувати обидві ці функції. Те ж саме вчені знаходили тільки один раз — при дослідженні зв’язку між жировою тканиною і мозком. Тоді біологи виявили, що ті ж 50% нейронів володіють можливістю «двосторонньої комунікації».

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button