Екологія

Зміна клімату веде до неузгодженості часу цвітіння дерев і квітів. Екосистеми можуть сильно постраждати

Якщо одна рослина в екосистемі змінилася, може змінитися вся екосистема

Міжнародна команда вчених провела масштабне дослідження, щоб з’ясувати, як при зміні клімату зсувається час між початком цвітіння лісових квітів і повним формуванням крон дерев. Якщо квіти не встигають розквітнути в цей короткий проміжок, їм вже не вистачить світла, щоб дозріли насіння. На різних континентах зрушення відбувається по різному. У деяких регіонах зміни клімату серйозно загрожують біорізноманіттю.

Сангвінарія канадська. Вікіпедія

Як тільки сходить сніг, ще до того, як розкинуться крони дерев, з’являються перші лісові квіти. Наприклад, така ніжна біла квітка, як сангвінарія. Для багатьох лісових рослин таких як сангвінарія, час вирішує буквально все. Якщо квітка розпуститься трохи раніше — її вб’є мороз, якщо трохи пізніше – вона не встигне відцвісти, її накриє щільна крона дерев і їй не вистачить сонячного світла.

Завдання таких рослин точно потрапити в “світлове вікно”, а це досить короткий проміжок. Але клімат змінюється. І різні рослини адаптуються до змін по-різному. Якщо одна рослина в екосистемі змінилася, – це веде до несподіваних, іноді неприємних, а іноді і просто смертельних наслідків для інших видів. Під час зміни клімату різні рослини реагують на зміни по-різному. І час “світлових вікон” теж зміщується.

Білі анемони. Anna Funk, Holden Forests & Gardens

Міжнародна команда вчених під керівництвом Бостонського університету провела масштабне дослідження, метою якого було з’ясувати, як змінюється час цвітіння лісових квітів і час формування деревних крон, — як зсувається при зміні клімату «світлове вікно».

Вчені зібрали величезний гербарій і проаналізували час і місце цвітіння безлічі лісових квітів. Після цього звели результати в єдину таблицю і подивилися, як йдуть справи на різних континентах.

Найгірше справи йдуть в Північній Америці. У зв’язку потеплінням дерева покриваються листям раніше, ніж раніше. А ось квіти відстають. Їх цикл майже не зрушився. Значить часу на цвітіння залишається все менше. Якщо ця тенденція збережеться, то скоро і без того коротке «світлове вікно» для лісових квітів закриється зовсім, і вони загинуть.

Дивно, але в Європі ситуація інша. І дерева, і квіти зміщують свої цикли синхронно. Тобто “світлове вікно” не скорочується. І квіти ростуть як і завжди.

В Азії квіти зацвітають раніше, ніж зазвичай. А дерева розкидають крони в нормальний, як і до потепління, час. Це означає, що у квітів тепер більше часу на цвітіння і розвиток. До чого це призведе, сказати поки важко.

Ясно тільки, що якщо ми будемо розглядати більше складні екосистеми, в які входять сотні або навіть тисячі видів, їх перебудова навряд чи буде синхронною. І значить наслідки для екосистем – непередбачувані.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button