Екологія

Унікальні рожеві дельфіни опинилися на межі вимирання

З кожним роком все більше видів на нашій планеті опиняються під загрозою вимирання. У цій статті ми розповімо ще про одну дивовижну істоту, яка може зникнути - рожевого прісноводного дельфіна.

У світі багато дивовижних тварин, про існування яких ми навіть не підозрюємо. Приміром, дельфіни бачаться багатьом виключно як мешканці океанів і морів. Але насправді цей вид живе навіть у прісних водах Амазонки. І, як і багато мешканців нашої планети, він перебуває на межі знищення.

Два види зубів і просунута ехолокація

У цієї істоти видовжене тіло, що чимось нагадує веретено, і довгий ніс. У роті знаходиться два ряди зубів. Зовнішні пристосовані для захоплення і оброблення здобичі. Внутрішній зубний ряд багато в чому нагадує людський і створений для пережовування м’яса. Ссавець може боляче вкусити, але для людини він не становить небезпеки. При цьому паща легко перекушує товсті риб’ячі хребти і перемелює луску.

На голові в дельфіна є наріст, що нагадує диню. Це орган для ехолокації, яка допомагає дельфіну легко орієнтуватися в каламутних водах Амазонки і при цьому спілкуватися зі своїми родичами.

Цікава особливість дельфіна полягає в тому, що він здатен змінювати форму свого чола. Вчені зазначають, що це допомагає змінювати інтенсивність імпульсів ехолокації та їхню частоту залежно від ситуації.

Це досить великий ссавець, а серед прісноводних дельфінів він і зовсім найбільший. Дорослі особини можуть бути завдовжки до 2,7 м і важити до 180 кг. При цьому самки зазвичай менші і легші – всього до 100 кг.

Незвичайне забарвлення

При погляді на дельфіна відразу впадає в очі його незвичайний рожевий колір. Він унікальний для дельфінів цього виду. Вчені поки не можуть точно сказати, чому шкіра набула такого відтінку.

Основна версія полягає в тому, що рожевий колір сформувався під дією відразу трьох чинників – це навколишнє середовище, дієта і генетичні аспекти.

Дієта річкового мешканця дуже багата на каротиноїди. Це органічний пігмент, який потрапляє в організм з рибою і ракоподібними. Зі схожих причин деякі види птахів, такі, як фламінго, а також рептилії та риби, набувають рожевого або помаранчевого кольору.

Біолог Хелен Пілчер зазначає, що рожевий дельфін є найбільшим серед своїх річкових побратимів. При цьому на відтінок його шкіри може вплинути і близьке розташування капілярів.

Навколишнє середовище і генетика теж найімовірніше мали значний вплив. Деякі дослідження говорять про те, що на колір може впливати і товщина шкіри. Не можна виключати і значення таких чинників, як стрес, гормони і багато іншого.

Повільні річкові плавці

Ми звикли думати про дельфінів, як про дуже жвавих ссавців, які легко ковзають над водною гладдю. Але річковий рожевий дельфін зі своїми океанськими побратимами в швидкості зрівнятися б не міг.

Зазвичай він плаває на швидкості 8-13 км/год, але, якщо ситуація того вимагає, може розігнатися до 24 км/год. Стимулом стає особливо смачна на вигляд рибка, але і вона може спонукати дельфіна тільки на спринт.

Недолік швидкості річковий мешканець замінює маневреністю. Амазонка – складна річка для форсування з таким великим тілом. У неї багато перешкод на дні, складні течії. Але будова тіла, ехолокація і природне чуття допомагають рожевому дельфіну уникати небезпеки в останній момент.

Велику роль у маневреності відіграє довгий потужний хвіст і веслоподібні ласти. Навіть на мілководді ссавець відчуває себе цілком упевнено.

Багате меню

Прості радощі життя не чужі рожевим дельфінам, тому вони люблять поїсти. І раціон у них вельми різноманітний, у чому допомагає подвійний ряд зубів. Це значно розширює список здобичі, з якою вони можуть впоратися.

Основа раціону – різна річкова риба. Вони можуть легко з’їсти зграйку піраній, впоратися з великим сомом. Достатньо один раз потрапити між двох потужних щелеп і вирватися буде дуже важко. Поки гострі як бритви зовнішні зуби утримують плоть, внутрішні перемелюють кістки. Тому пхати руку до рота цьому рожевому красеню, якщо ви плаватимете Амазонкою, ми б не радили.

Зуби допомагають легко справлятися і з ракоподібними та іншими від природи захищеними видами. Крім крабів і креветок дельфін не проти перекусити молюсками і навіть черепахами.

У полюванні дельфіну допомагає ехолокація. При цьому сигнал у вигляді клацань подається через “диню” на лобі ссавця, а приймається після відбиття його нижньою щелепою.

Загроза для виживання

У 2018 році річкові дельфіни були віднесені до списку особливо вразливих видів. Вони перебувають під загрозою вимирання через дії людини. Звичну їм екосистему порушує безліч чинників – будівництво гребель, масове вирубування лісів, видобуток корисних копалин.

В Амазонку активно скидаються сільськогосподарські стоки, і якість води стає гіршою, а рожеві дельфіни дуже чутливі до цього. Нерідко мешканці річки заплутуються в сітках. Самі люди також не сприяють виживанню виду – на дельфінів полюють як на джерело м’яса та інгредієнт для народної медицини.

З роками псується і їхній раціон. Наприклад, поїдаючи сомів, вони приймають в себе і раніше поглинені цими рибами з дна відкладення.

Дельфіни розмножуються повільно і живуть довго, тому без захисту людини вони можуть остаточно зникнути з лиця нашої планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button