Земля

Зміни клімату залишають світ без кави

Посухи, повені, епідемії, і взагалі весь процес глобальних кліматичних змін загрожує знищити джерело нашого ранкового кофеїну. Яка доля чекає на каву?

Коли ми читаємо газети, попиваючи ранковий латте або еспресо, глобальні кліматичні зміни деколи здаються нам якоюсь дуже далекою і незрозумілою загрозою. Але якщо від’їхати на кілька тисяч кілометрів — туди, де вирощують кавові дерева, — то ситуація бачиться зовсім інакше.

Взяти, приміром, кавових фермерів штату Чьяпас в Мексиці, з якими нещодавно спілкувалася дослідниця Еліза Френк з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі. Вони кажуть, що раніше не спостерігали таких рясних злив, що затоплюють кавові плантації.

«Коли ми були дітьми, дощів було менше, — розповів один з фермерів. — Зараз дерева родять гірше. Листя і ягоди обпадають через вологість».

В районах, де клімат був раніше стабільним і м’яким, тепер спостерігаються перепади температур: холод заважає деревам рости, а спека висушує кавові ягоди до того, як вони дозрівають для збору. Трапляються урагани і зсуви, іноді цілі плантації виявляються похованими під селем. «Погода дуже дивна. Трапляються якісь незрозумілі речі, яких ми раніше не бачили», — підсумовує один фермер.

02-09-15-foto-600x405-1
Дефіцит кави?

Проблеми ці зовсім не обмежуються Мексикою. Фермери по всій Південній Америці, Азії та Африці спостерігають, як чахнуть їх кавові дерева: в результаті глобального потепління вони страждають від посух, повеней і нашестя шкідників.

Наслідки цих неприємностей можуть незабаром проявитися і у вашій місцевій кав’ярні. Зараз у світі щодня випивається два мільярди чашок кави. Як домогтися того, щоб його поставки були безперебійним, які не залежитимуть від поганої погоди та врожаїв?

І чи не вийде так, що кава буде в дефіциті, якщо фермери не будуть встигати за попитом?

Одні спостерігачі вважають, що всі наші спроби боротися з цим труднощами можуть лише призвести до подальших екологічних проблем. Інші вважають, що єдиний прийнятний вихід — змінити звичний нам сорт кави.

Однак, краще насолодитися смаком свіжого еспресо зараз, поки є така можливість: не виключено, що дні кави, яким ми її знаємо, можуть бути останні.

Проблема багато в чому полягає у вишуканості нашого смаку. Є два комерційних сорти кави: більш ароматна арабіка і більш міцна і гірка робуста.

Арабіка, завдяки своєму тонкому аромату, набагато популярніша: приблизно 70% випитої в світі кави припадає на неї. За багатий букет, настільки улюблений кавоманами, арабіці доводиться платити недоліком фізичної витривалості: цей сорт куди більш чутливий до умов вирощування, ніж робуста.

У рубриці BBC Magazine нещодавно було опубліковано великий матеріал на цю тему, в якому, зокрема, пояснювалося, що майже всі дерева арабіки, що використовуються в комерційному виробництві кави, спочатку були виведені з дуже невеликої кількості саджанців, взятих з гірських районів Ефіопії — тому набори генів у всіх цих рослин дуже схожі, що призводить до поганної адаптації і особливо вразливими до змін клімату.

Ці дерева найкраще ростуть у дуже вузькому діапазоні помірних температур (приблизно від 18 до 22 градусів за Цельсієм) і потребують регулярних, але не занадто рясних дощах.

«Їм потрібен особливий клімат, який існує лише в певних районах світу», — говорить Крістіан Бунн з Берлінського університету імені Гумбольдта.

Цим кава сильно відрізняється від інших сільськогосподарських культур, наприклад, від кукурудзи, яку впродовж багатьох тисячоліть цілеспрямовано піддавали селекції з метою підвищення її стійкості до різних умов вирощування.

Але ніжні дерева арабіки не можуть впоратися з новою, непередбачуваною погодою, викликаної глобальним потеплінням. Наприклад, у Мексиці зростаючі температури, схоже, викликають більш сильні дощі, що не дозволяють на деревах зав’язати плоди.

Факт
«Кавовий кущ цвіте всього 48 годин, тому якщо в період цвітіння, наприклад, проходить сильна гроза, то пропадає весь урожай», — пояснює Айнхоа Маграч з Інституту земних екосистем у швейцарському Цюріху.

В інших районах світу існує прямо протилежна проблема: посуха.

Благодійна організація Oxfam провела опитування виробників кави в горах Рувензорі в Уганді, і ті розповіли, що в жаркі і сухі сезони квітки обсипаються з кавових дерев, не встигнувши перетворитися в ягоди. І навіть коли з’являються плоди, вони народжуються маленькими і зморщеними.

02-09-15-foto-600x362-1
До того ж в жаркому кліматі добре розмножуються вороги кавового дерева — мінуючи мушки, кавові жуки, борошнисті червці і гриби-збудники листової іржі. Всі вони завдають шкоди врожаям.

В результаті нещодавньої епідемії листової іржі в 2013 році в Центральній Америці урожай впав на 20% — і з подальшим потеплінням такі випадки можуть частішати.

Підрахувати можливі збитки в довгостроковій перспективі непросто — поодинокі події часом важко відрізнити від стійких тенденцій. Тим не менше, розглядаючи статистику з вирощування кави в Танзанії з 1960-х років, одна група вчених виявила, що з пікового значення в 500 кілограмів з гектара врожаї знизилися до нинішніх 300 кілограмів.

Важливо тут те, що падіння врожаїв, схоже, чітко збігається з поступовим підвищенням середніх температур приблизно на 0,3 градуси десятиліття і з відповідним зниженням рівня опадів.

Картина на майбутнє таким чином малюється нерадісна. На підставі останніх даних за темпами світових кліматичних змін Крістіан Бунн прогнозує, що площі, придатні для вирощування арабіки, до 2050 року можуть скоротитися наполовину.

Причому сильно постраждають регіони з давніми традиціями вирощування кави: В’єтнам, Індія та більша частина Центральної Америки.

Наслідки будуть серйозними для фермерів, так і для любителів кави. Для своєї кандидатської дисертації Бунн підрахував, що до 2050 року ціни на каву можуть вирости приблизно на чверть, зробивши її менш доступною для широких мас.

За словами фахівця, таке подорожчання буде ще більш помітно на тлі інших сільськогосподарських культур, собівартість яких падає по мірі вдосконалення технологій їх вирощування і зростання врожаїв.

Якщо прийняти це до уваги, то можна припустити, заявляє Бунн, що кава виявиться наполовину дорожче, ніж вона може бути без урахування впливу глобальних кліматичних змін.

Але доходи фермерів при цьому навряд чи зростуть. Після декількох років плутанини багато з них цілком можуть перейти на вирощування більш передбачуваних культур.

«Коли ми показуємо виробникам кави результати наших досліджень, нам говорять, що все вірно: люди в низинних районах Центральної Америки вже кидають її вирощувати, — зазначає Бунн. — Всі переходять на каучукові дерева».

Але потенційні прибутки напевно привернуть до виробництва кави нових підприємців — що може сильно вдарити по екосистемі планети.

Маграч нещодавно нанесла на карту світу райони, придатні для вирощування арабіки, і зіставила їх з зонами, що представляють природоохоронний інтерес.

При найгіршому розвитку подій, вважає вона, для задоволення попиту доведеться знищити 2,2 мільйона гектарів тропічних лісів. А це призведе до суттєвого зменшення їх біологічного різноманіття.

Можливо, є більш прийнятні рішення. Більш стійкий кавовий сорт робуста краще перенесе кліматичні зміни — за розрахунками Маграч, підвищення температури може навіть сприяти розширенню підходящої для неї середовища проживання.

У такому разі від кавової кризи нас може врятувати перехід на цей сорт — якщо кавомани будуть готові примиритися з її гіркотою і меншою вишуканістю.

«Лісам це вже точно піде на користь», — зауважує Маграч. Вона сподівається, що виробники в майбутньому почнуть принаймні вказувати на пачках кави, з яких районів поставляються зерна, щоб покупець міг при бажанні відмовитися від споживання кави з регіонів з тендітною екосистемою.

Але деякі фахівці сподіваються, що вдосконалення методів вирощування кави дозволить зберегти врожаї.

Створена в 2010 році ініціативна група «Кава і клімат» об’єднує понад десяток великих виробників, дозволяючи їм обмінюватися досвідом з протидії кліматичним змінам.

Наприклад, в якості одного з варіантів пропонується прищеплювати паростки арабіки до коріння дерев робусти, отримуючи таким чином стійкий до посухи гібрид, який зберігає потрібний аромат.

Ведуться дослідження в галузі селекції — фахівці сподіваються виростити сорт, що поєднує в собі кращі якості робусти та арабіки. «Над цим йде робота, але поки не відомо, коли вдасться отримати ці нові сорти», — говорить Маграч.

Від того, наскільки швидко буде знайдено відповідь на це питання, залежить благополуччя фермерів та інших учасників кавового виробничого ланцюжка — по одному з підрахунків, таких людей у світі щонайменше 25 мільйонів.

Але поки фермерам доводиться жити в невизначеності, як показують опитування, проведені в Мексиці Елізою Френк. А це далеко не найприємніше відчуття.

Багато з них слухають прогнози погоди по телевізору і намагаються підготуватися до злив, але в цілому відчувають себе іграшками в руках могутніх природних сил, на які вони ніяк не здатні впливати.

Деякі фермери тепер воліють взагалі обходити цю тему стороною. «Ми дуже мало говоримо про клімат, — зізнався один з них. — Ми розуміємо, як йдуть справи — і поробити з цим нічого не можемо».

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments