Земля

Наш світ невідворотно рухається до апокаліпсису, твердять вчені у своїх статтях

Аналітична компанія Altmetric відстежує згадування наукових публікацій у пресі та публічних виступах — та складає щорічний рейтинг найбільш обговорюваних статей. Список 2018 року став, безумовно, найбільш похмурим за останнє десятиліття.

Наш світ невідворотно рухається до апокаліпсиса, людство ось-ось знищить себе і планету, і перші ознаки наближення армагедону вже очевидні — якщо ви знаєте, куди дивитися.

Приблизно таке відчуття складається після прочитання заголовки останніх новин науки. У 2018 році необоротного руйнівного впливу, який людина справляє на природу, різних катаклізмів і катастрофічного погіршення здоров’я суспільства були присвячені вісім з десяти найбільш популярних наукових публікацій.

І з кожним роком картина стає все більш страхітливою.

Як підвести наукові підсумки року, вибрати найбільш важливі відкриття? Найпростіший спосіб — подивитися, які публікації у наукових журналах викликали найбільший резонанс, привернули увагу політиків, журналістів і широкої громадськості.

Саме такий рейтинг щорічно складає аналітична компанія Altmetric, відстежуючи згадки наукових публікацій у пресі та публічних виступах. І 2018 рік став, безумовно, найбільш похмурим за останнє десятиліття.

Погляньмо на десятку «переможців» — і почнемо знизу списку.

10

Стаття, опублікована в травні Національної академії наук США і присвячена біорізноманіттю нашої планети, називається досить невинно: «Розподіл біомаси по Землі». Однак основний висновок авторів більш точно сформулювали журналісти Guardian: «Люди становлять лише 0,01% від всіх форм життя на планеті, однак ми вже знищили 83% всіх диких ссавців». Від себе додамо: «…і половину рослин».

9

У квітні в журналі Nature була опублікована стаття про те, як глобальне потепління впливає на коралові рифи. Результати дослідження невтішні: лише за дев’ять місяців підвищення температури Світового океану знищили третину Великого Бар’єрного рифу — найбільшого у світі. А з 2016 року риф втратив вже половину коралів.

8

Автори статті про «користь» додаткового лікування підрахували, що пацієнти з виліковними формами раку вмирають удвічі частіше, якщо на додаток до стандартної прописаної терапії воліють лікуватися травами, акупунктурою та іншими засобами не традиційної медицини.

7

Велика тихоокеанська сміттєва пляма виявилася куди більшою, ніж ми думали. За останніми підрахунками, приблизно 80 тисяч тонн пластику рівним шаром покриває акваторію розміром 1,6 млн кв. км (майже за площею, як 2,5 України). Це вчетверо більше, ніж найбільш песимістичні прогнози вчених, зроблені раніше.

6-5

6-й і 5-й пункти в списку найбільш популярних наукових статей опубліковані в медичному журналі Lancet і хоч трохи розбавляють похмуру картину: одна присвячена здоровим дієтам, друга — користі фізичних вправ. Однак потім ми знову повертаємося до апокаліптичних прогнозам.

4

Зміна клімату на планеті ось-ось досягне незворотною точки, попереджають американські вчені. Так званий безконтрольний парниковий ефект може початися вже на нашому віку, через пару десятиліть. Підвищення середніх температур на 2 градуси в порівнянні з доіндустріальною епохою стане найбільшим потеплінням на планеті за останні 1,2 млн років.

І, нарешті, трійка «лідерів».

3

Найбільше коли-небудь проведене дослідження наслідків вживання спиртного розвіяло сумніви: алкоголь шкідливий у будь-якому вигляді і в будь-яких кількостях. Єдиний спосіб зберегти здоров’я — не пити зовсім, стверджують вчені.

2

Ми і так це знали, але тепер можемо підкріпити фактами підозри: брехня в мережі поширюється значно швидше і ефективніше, ніж правда. Зокрема, в «Твіттері» новини-фальшивки зазвичай збирають в 100 з гаком разів більшу аудиторію, ніж правдиві повідомлення.

1

За офіційними даними, ураган «Марія», що обрушився на Пуерто-Ріко у вересні 2017 року, забрав життя 64. Однак, коли вчені порахували кількість людей, загиблих вже після урагану (в результаті його наслідків) вони прийшли до висновку, що побічно жертвами «Марії» стали майже 5 тисяч осіб.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button