Всесвіт

Знайдена чорна діра, яка знищує зірку рекордно близько до Землі

Астрономи знайшли подію приливного руйнування, коли вивчали короткочасні сигнали в даних, отриманих за допомогою місії NEOWISE, яка сканує небо в інфрачервоному діапазоні. Дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters.

Астрономи виявили надмасивну чорну діру (НМЧД), яка розриває пролітаючу зірку. Цей катаклізм був ближче до Землі, ніж будь-коли раніше. Крім того, його місце розташування і світлове випромінювання були дуже незвичайними.

Коли зірка наближається до чорної діри, її «розтягує», а вмираючи, вона випускає яскраві спалахи світла, які можна побачити по всьому космосу. Астрономи називають це подією приливного руйнування (англ. tidal disruption event, TDE).

Ці TDE відбуваються досить часто, на цей час виявлено близько 100 з них. Однак подія WTP14adbjsh, яку вивчили астрономи, відрізняється від інших. Перш за все, це найближча подія, яка коли-небудь спостерігалася — вона відбулася на відстані 137 млн світлових років.

Зображення галактики, в якій відбулося нове TDE. Верхній лівий інфрачервоний знімок показує спалах TDE в 2015 році, а правий верхній — галактику в 2010-2011 роках, до спалаху. Внизу зліва показаний інфрачервоне світло від самого TDE після видалення світла галактики. Внизу праворуч показана галактика в оптичному світлі. Фото: Массачусетський технологічний інститут

Також цей TDE стався в іншому типі галактики, ніж зазвичай. Більшість подій такого типу знаходять у відносно спокійних скупченнях зірок. Але WTP14adbjsh відбулося в місці, де активно формуються нові зірки. Крім того, передсмертні спалахи зірок зазвичай яскраві в оптичному і рентгенівському світлі, але WTP14adbjsh не виділявся в цих довжинах хвиль, тільки в інфрачервоному діапазоні. Тепер вчені планують змінити пошук НМЧД і використовувати ІЧ-фільтри.

Вчені спеціально не шукали TDE. Замість цього, вони вивчали короткочасні сигнали в даних, отриманих за допомогою місії NEOWISE, яка сканує небо в інфрачервоному діапазоні. Вони помітили небесний спалах, який почався в кінці 2014 року, досягши піку в 2015 році, а, потім, почала тьмяніти. Чиста крива блиску і час «сказали» команді, що це TDE, коли вони виключили можливість того, що це наднова.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button