Всесвіт

Астрономи спостерігають гравітаційні хвилі надмасивних чорних дір

Відразу чотири міжнародні команди астрономів опублікували результати спостережень пульсарів, які показали наявність гравітаційних хвиль від подвійних систем надмасивних чорних дір. Можливість такого спостереження була теоретично передбачена, але раніше такі довгі — кілька світлових років — хвилі ніколи не спостерігалися.

Телескоп FAST, Гуйчжоу, Китай. NAOC of CAS

Після історичного першого виявлення “брижі” простору-часу в 2015 році за допомогою наземних детекторів, дослідники тепер заново відкривають хвилі Альберта Ейнштейна за допомогою зовсім іншої техніки. Новий підхід дозволяє відстежувати зміни відстаней між Землею і пульсарами в нашій Галактиці, і побачити як простір розтягується і стискається в результаті проходження гравітаційних хвиль.

Якщо у відкритті 2015 року були зафіксовані хвилі, що виникають внаслідок зіткнення та злиття двох чорних дір зоряного розміру, то найімовірнішим джерелом нового відкриття є чистий сигнал від багатьох пар набагато більших чорних дір — у мільйони чи навіть мільярди разів більше маси Сонця. Ці подвійні чорні діри повільно обертаються одна навколо одної в центрах далеких галактик. Створювані ними гравітаційні хвилі в тисячі разів довше тих, що були виявлені в 2015 році, — їх довжина хвилі досягає десятків світлових років. На відміну від них, гравітаційні хвилі, виявлені в 2015 році за допомогою методу, званого інтерферометрією, мають довжину – десятки або сотні кілометрів.

“Ми можемо сказати, що Земля погойдується через гравітаційні хвилі, які поширюються по нашій Галактиці»,розповідає журналу Nature Скотт Ренсом, астрофізик з Національної обсерваторії радіоастрономії США в Шарлоттсвіллі, і старший член NANOGrav, однієї з чотирьох колаборацій, яка оголосила про свої результати 29 червня. (Три роботи опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Letters: 1, 2, 3, одна ще опублікована як препринт). Поки жодна з колаборацій не заявляла про “відкриття” нових гравітаційних хвиль. Астрономи висловлюються обережніше.

Ренсом каже:“Ми вважаємо, що ми знайшли вагомі підтвердження гравітаційних хвиль, але ще немає статистичної впевненості у достовірному відкритті”. Тепер дослідники об’єднають свої дані, щоб побачити, чи зможуть вони разом підтвердити результати.

Спіймати хвилю

Три колаборації збирали дані про пульсари десятиліттями і повідомляють про схожі результати: північноамериканська група NANOGrav, європейська система синхронізації пульсарів за участю астрономів з Індії і система синхронізації пульсарів Parkes в Австралії. Четверта колаборація, Китайський масив синхронізації пульсарів, стверджує, що виявила сигнал всього за три роки, завдяки винятковій чутливості телескопа FAST, який почав роботу в 2016 році в регіоні Гуйчжоу.

Кейя Лі, радіоастроном з Пекінського університету в Пекіні, який очолював дослідження FAST, каже, що результат його не здивував: «Мій розрахунок гравітаційно-хвильової чутливості спостереження FAST був зроблений ще в 2009 році, коли я був аспірантом».

Художня реконструкція гравітаційних хвиль, спричинених надмасивними чорними дірами. Danielle Futselaar, MPIfR

Усі групи використовують потужні радіотелескопи для спостереження за «мілісекундними» пульсарами. Це неймовірно щільні нейтронні зірки, які є джерелами потужного радіовипромінювання. Кожен раз, коли пульсар здійснює оберт навколо своєї осі, його радіопромінь проходить в зоні прямої видимості землі і знову виходить з цієї зони. З Землі це спостерігається як імпульси з регулярними інтервалами. Мілісекундні пульсари обертаються дуже швидко – до декількох сотень разів на секунду.

“Ми можемо використовувати їх як годинник”, — каже Ендрю Зік, радіоастроном Австралійського національного телескопа в Сіднеї. Невеликі зміни в часі приходу сигналів від пульсара можуть означати, що простір між зіркою і Землею змінилося в результаті проходження гравітаційної хвилі.

Зміна інтервалів часу між приходами сигналів тільки від одиничного пульсара недостатньо надійно для виявлення гравітаційних хвиль. Але кожна колаборація відстежує кілька десятків пульсарів. В результаті вони виявили сигнатуру під назвою крива Хеллінгса-Даунса, яка передбачає, як за наявності гравітаційних хвиль, що надходять з усіх можливих напрямків, змінюється час надходження сигналів від пульсарів залежно від їх відстані на небі. Крива була теоретично передбачена ще до експериментального відкриття гравітаційних хвиль. І в експериментальних даних її ніхто ніколи не бачив.

NANOGrav першим виявив сигнал, схожий на передбачувану криву і повідомив про нього колегам в 2020 році. Але команда вирішила почекати, поки інші співпраці побачать подібну картину, перш ніж публікувати результати.

Вид зверху на телескоп Green Bank у Західній Вірджинії. Jay Young for Green Bank Observatory обсерваторія Грін-Бенк в Західній Вірджинії-один з радіотелескопів, який використовується для моніторингу пульсарів.

“Побачити, як крива Хеллінгса-Даунса вперше проявляється в реальності, – це був прекрасний момент”, – говорить К’яра Мінгареллі, астрофізик гравітаційних хвиль з Єльського університету в Нью-Хейвені і член NANOGrav.

Довга гра

Ейнштейн вперше передбачив гравітаційні хвилі в 1916 році. 14 вересня 2015 року детектори-близнюки лазерної інтерферометричної гравітаційно-хвильової обсерваторії (LIGO) в штатах Луїзіана і Вашингтон підтвердили його передбачення, зафіксувавши сплеск хвиль від злиття двох чорних дір. Відтоді фізики зафіксували гравітаційні хвилі від десятків подібних подій.

Якщо гравітаційний сигнал, виявлений співпрацею NANOGrav та колегами-астрономами, справді є результатом гравітаційних хвиль тисяч пар надмасивних чорних дір у Всесвіті, це буде першим прямим доказом того, що такі гігантські подвійні чорні діри існують, і що деякі з них мають досить тісні орбіти, щоб виробляти вимірювані гравітаційні хвилі.

Моніка Колпі, яка вивчає теорію гравітаційних хвиль і чорних дір в університеті Мілан-Бікокка в Італії каже, що головним наслідком цього відкриття є те, що кожна з цих пар в кінцевому підсумку зіллється, створюючи сплески, схожі на ті, які спостерігав LIGO, але масштаб сплесків буде набагато більшим. Такі сплески можна виявити за допомогою лазерної інтерферометричної космічної антени (LISA) — місії Європейського космічного агентства, яка планується запустити в 2030-х роках.

Дослідники сподіваються, що в кінцевому підсумку вони вийдуть за межі, описані кривою Хеллінгса-Даунса (вона дає тільки саму загальну картину), і побачать сигнали окремих подвійних надмасивних чорних дір, розташованих досить близько до нашої Галактики, і тому досить гучних, з точки зору гравітаційних хвиль, щоб виділитися з фонового сигналу.

Але поки не можна виключати й інші джерела цих хвиль, включаючи можливий залишковий гравітаційний шум після Великого вибуху.

“Це довга гра. Вона вимагає великого терпіння”, – каже Ендрю Зік. – “Але тепер ми дійсно починаємо відкривати вікно в цей наднизькочастотний спектр гравітаційних хвиль”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button