Земля

Знайдені несподівані ознаки руйнівної катастрофи

Вчені Британської геологічної служби та Університету Данді в Шотландії виявили сліди гігантської хвилі, яка звалилася на Шетландські острови 1,5 тисячі років тому.

Досі геологам було відомо про одну серію давніх цунамі, викликаних катастрофічною подією, відомою як Стурегга — обвал, який стався під водою на північ-захід від сучасної Норвегії більше восьми тисяч років тому. Обсяг обваленої частини континентального шельфу склав 3500 кубічних кілометрів, а довжина осівшого дна — 290 кілометрів. 20-метрова хвиля проникла углиб Британських островів на 80 кілометрів. На думку геологів, причиною обвалу стала нестабільність порід, що утворилися під час останньої льодовикової епохи.

У новій роботі вчені проаналізували керни — зразки гірської породи, які були взяті з різних ділянок на Шетландських островах, деякі з яких розташовувалися на 13 метрів вище рівня моря. Фахівці виявили шари піску товщиною сім сантиметрів, над якими лежав товстий шар (35 сантиметрів завтовшки) темного торфу, що накопичився за останні півтори тисячі років. Результати дослідження показали, що відкладення піску сформувалися майже миттєво, що пояснюється гігантською хвилею.

Вчені припускають, що це цунамі також виникло в результаті підводного зсуву, однак місце, де сталася катастрофа, ще належить встановити. Фахівці планують створити тривимірну модель хвилі, щоб точніше визначити її джерело. У той же час стало зрозуміло, що стихійне лихо, подібне Стурегга, може відбуватися набагато частіше, ніж один раз на сто тисяч років, і необов’язково пов’язане з льодовиковими епохами.

У 2017 році Вчені з Йоркського університету і Імперського коледжу Лондона (Велика Британія) з’ясували, що Стурегга стала причиною зникнення «британської Атлантиди» (Доггерленда), ділянки суші, яка в епоху мезоліту розташовувалася в південній частині Північного моря і з’єднувала Британські острови з Євразією.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button