Земля

Знайдений фрагмент стародавнього континенту

Вивчаючи зразки кімберлітових порід з острова Баффінова Земля, вчені зробили несподіване відкриття. Такі породи утворилися мільйони років тому на глибинах від 150 до 400 кілометрів. З часом вони піднімаються на поверхню і іноді несуть у собі алмази. Дослідження велися з метою пошуку місць для розробки алмазних родовищ, але замість цього геологи Університету Британської Колумбії виявили раніше невідомий фрагмент Північноатлантичного кратона.

Кратони — це стабільні ділянки континентальної кори Землі віком більше мільярда років. Деякі з них збереглися в центрах існуючих континентальних плит, тоді як інші, розколовшись, почали рухатися по планеті. Зокрема, континентальна плита Північноатлантичного кратона розірвалася на фрагменти приблизно 150 мільйонів років тому, і їх вже знаходили в Шотландії, на Лабрадорі і Гренландії. Проте присутність цих же порід на півночі Канади виявилося дивним: це відкриття збільшує площу Північноатлантичного кратона приблизно на 10%.

Геолог Майя Копилова з Університету Британської Колумбії, що брала участь в дослідженні, каже, що ці фрагменти стали «відсутньою частиною головоломки». Це перший випадок, коли вчені склали повну картину на основі глибинних зразків: попередні реконструкції розмірів і місця розташування плит Землі ґрунтувалися на породі, яка залягала на глибині 10 кілометрів.

«Тепер ми можемо реконструювати форми древніх континентів на основі більш глибоких, мантійних порід. Це дозволяє наносити на карту не тільки верхній тонкий шар Землі, на який припадає лише 1% від обсягу планети: ми здатні зібрати фрагменти, сформовані на глибині 200 кілометрів», – Майя Копилова.

Баффінова Земля, розташована між материковою частиною Канади і Гренландією, це великий арктичний простір, що охоплює понад 500 000 квадратних кілометрів, що робить його п’ятим за величиною островом в світі.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»