Земля

Знайшли ген, який допомагає бджолам розмножуватися

У дослідженні, опублікованому в журналі Current Biology, дослідники з Сіднейського університету визначили єдиний ген, який визначає, як бджоли розмножуються, не займаючись сексом. Один ген, GB45239 на 11 хромосомі, відповідає за народження нової бджілки у бджоли-діви.

«Це надзвичайно захоплююче. Вчені шукали цей ген протягом останніх 30 років. Тепер, коли ми знаємо, що він знаходиться в хромосомі 11, ми вирішили загадку. Взагалі секс — це дивний спосіб розмноження, і, однак, це найбільш поширена форма для розмноження тварин і рослин на планеті. Це головна біологічна загадка, чому потрібно так багато сексу, я думаю, це не повинно мати якийсь еволюційний сенс. Асексуальність — набагато більш ефективний спосіб розмноження, і час від часу ми бачимо, що види повертаються до нього», — стверджує Бенджамін Олдройд зі Школи наук про життя і навколишнього середовища.

Медоносній бджолі, знайденій у Південній Африці, ген дозволив відкладати яйця, які виробляють тільки самок, а не нормальних самців, як у інших медоносних бджіл.

Здатність виробляти дочок безстатевим шляхом, відома як thelytokous parthenogenesis, обмежена одним підвидом, що населяють регіон Кейп Південної Африки, мис медоносних бджіл, які на латині звуться Apis mellifera capensis.

«Чоловіки в основному не потрібні. Але робочі бджоли можуть генетично перетворитися на королеву-самку, і ця перспектива змінює все. Замість того, щоб бути кооперативним товариством, колонії бджіл розриваються конфліктами, тому що будь-який працівник може бути генетично перевтілений в якості наступної королеви. Коли колонія втрачає свою королеву, робітники борються і конкурують, щоб стати наступною королевою», — резюмує Бенджамін Олдройд зі Школи наук про життя і навколишнього середовища.

Кілька інших ознак відрізняють цю медоносну бджолу від інших підвидів медоносних бджіл. Зокрема, яєчники робочих бджіл більші і легше активуються, і вони здатні продукувати феромони матки, що дозволяє їм утверджувати репродуктивне домінування в колонії.

Ці риси також приводять до схильності до соціального паразитизму — поведінки, при якому робочі бджоли вдираються в інші колонії, розмножуються і переконують працівників приймаючої колонії годувати чужих личинок. Щорічно в Південній Африці з-за соціальної поведінки паразитів медоносних бджіл гине 10 000 колоній комерційних вуликів.

Існування таких бджіл відомо вже більш як сто років, але тільки недавно, використовуючи сучасні геномні інструменти, вчені змогли зрозуміти фактичний ген, який призводить до народження у бджіл-дів.

Можливо, найбільш захоплююча перспектива, яка випливає з цього дослідження, — це можливість зрозуміти, як насправді працює такий ген. Якби вчені могли керувати перемикачем, що дозволяє тваринам розмножуватися безстатевим чином, це мало б важливі застосування в сільському господарстві, біотехнології та багатьох інших областях. Наприклад, багато видів шкідників, такі як вогненні мурахи, є thelytokous, хоча, на жаль, у них інший ген, відмінний від знайденого в Capensis.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»
Закрыть