Наука

Знайдено фермент, який “рятує” клітини від стресу

Дослідники ідентифікували молекулу, яка відіграє вирішальне значення у формуванні клітинної відповіді на стресові фактори. Відкриття допоможе в лікуванні багатьох захворювань.

Дослідники з Південно-Західного Університету штату Техас показали, що фермент Fic діє як термостат, керуючи реакцією клітин на стрес. Вчені вважають, що відкриття допоможе у створенні нових методів лікування захворювань, що характеризуються неконтрольованим клітинним стресом, наприклад, раку, метаболічного синдрому і нейродегенеративних розладів.

Ще в 2018 році дослідники показали, що мухи, які постійно піддаються впливу яскравого світла, яке пошкоджує їхні очі, отримували незворотні порушення, якщо їм видаляли ген Fic. Однак роль цього ферменту у ссавців досі була неясна.

Щоб відповісти на це питання, дослідники модифікували геном мишей, заблокувавши ген, відповідальний за виробництво ферменту Fic. На першому етапі відредаговані тварини ніяк не відрізнялися від нормальних мишей з того ж посліду. Вчені не годували тварин протягом 14 годин, а потім відкрили необмежений доступ до їжі на дві години, створивши тим самим стрес для підшлункової залози.

Виявилося, що тварини з дефіцитом ферменту показали набагато більш високу реакцію на стрес, ніж їхні брати і сестри. Подальше дослідження показало, що молекулярний шлях, який називається реакцією розгорнутого білка (UPR), який активується, коли клітини в стресовому стані не можуть впоратися з формуванням нових білків, був більш сильно активований у тварин з дефіцитом Fic.

У тварин, позбавлених гена Fic (праворуч), зростала ймовірність утворення рубців в підшлунковій залозі після одужання. Зображення: ut Southwestern Medical Center

Дослідники зробили аналогічні висновки, коли мишам вводили препарат під назвою церулеїн, який впливає на підшлункову залозу, викликаючи підвищений викид травних ферментів. Тварини без гена Fic переносили порушення вироблення ферментів набагато гірше.

Дослідники відзначають, що неконтрольована клітинна реакція на стрес і UPR відіграють роль у розвитку багатьох захворюваннях. Якщо вченим вдасться визначити, як влаштований «стресовий термостат», вони зможуть штучно керувати ним для лікування онкологічних і нейродегенеративних захворювань.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments