Екологія

Як “сміттєві” дані забруднюють екологію планети

Вчені підрахували, якої шкоди екології завдають терабайти “сміттєвих” даних, які без діла простоюють в серверних сховищах.

Image by Bethany Drouin from Pixabay

Більше половини генеруються фірмами цифрових даних збираються, обробляються і зберігаються для одноразових цілей. Часто вони ніколи не використовуються повторно. Це можуть бути ваші численні майже ідентичні зображення, що зберігаються в Google Фото або iCloud, застарілі електронні таблиці компанії, які більше ніколи не будуть використовуватися, або дані датчиків Інтернету речей, які не мають сенсу.

Подібні “тіньові дані” прив’язані до реального світу внаслідок необхідної для цього енергії. Навіть дані, які зберігаються і більше ніколи не використовуються, займають місце на серверах — як правило, це величезні групи комп’ютерів на складах. Ці комп’ютери і ці склади споживають багато електроенергії.

Це значні витрати енергії, які приховані в більшості організацій. Підтримка ефективної організаційної пам’яті – складне завдання, але чого вона буде коштувати навколишньому середовищу? Прагнучи до чистого нуля, багато організацій намагаються зменшити свій вуглецевий слід. Керівництво, як правило, зосереджується на скороченні традиційних джерел виробництва вуглецю за допомогою таких механізмів, як компенсація викидів вуглецю через треті сторони (наприклад, посадка дерев для компенсації викидів від використання бензину). Але чи так це ефективно?

Цифровий вуглецевий слід

Хоча більшість активістів з боротьби зі зміною клімату зосереджені на обмеженні викидів у автомобільній, авіаційній та енергетичній галузях, обробка цифрових даних вже порівнянна з цими секторами і продовжує зростати.

Передбачалося, що в 2020 році цифровізація призведе до 4% глобальних викидів парникових газів. Виробництво цифрових даних швидко зростає – очікується, що в цьому році світ генерує 97 зетабайт (тобто 97 000 000 000 000 гігабайтів) даних. До 2025 року він може збільшитися майже вдвічі до 181 зетабайта! Тому дивно, що мало уваги приділяється скороченню цифрового вуглецевого сліду організацій.

Люди часто припускають, що цифрові дані і сам процес оцифровки є вуглецево-нейтральними. Але це не завжди так. Щоб допомогти зменшити цей слід, вчені розробили ідею “цифрової декарбонізації”. Під цим вони не мають на увазі використання телефонів, комп’ютерів, датчиків та інших цифрових технологій для зменшення вуглецевого сліду організації. Швидше, мається на увазі скорочення вуглецевого сліду самих цифрових даних.

Image by Pete Linforth from Pixabay

Чесні цифри

Важливо визнати, що цифровізація сама по собі не є екологічною проблемою, але існують величезні екологічні наслідки, які залежать від того, як ми використовуємо цифрові процеси в повсякденній діяльності на робочому місці. Щоб проілюструвати масштаб ситуації з темними даними, центри обробки даних (відповідальні за 2,5% всього антропогенного вуглекислого газу) мають більший вуглецевий слід, ніж авіаційна промисловість — на її частку припадає «всього» 2,15%.

Згідно з розрахунками, типовий бізнес, керований даними, такий як страхування, роздрібна торгівля або банківська справа, зі 100 співробітниками, може генерувати 2983 гігабайти темних даних в день. Якби вони зберігали ці дані протягом року, ці дані мали б такий же вуглецевий слід, що і шість перельотів з Лондона до Нью-Йорка.

Нині компанії виробляють 1 300 000 000 гігабайтів темних даних в день — це 3 023 255 рейсів з Лондона в Нью-Йорк.

Швидке зростання темних даних піднімає серйозні питання про ефективність сучасних цифрових практик. У дослідженні, нещодавно опублікованому в Journal of Business Strategy, вчені визначили, як допомогти організаціям повторно використовувати цифрові дані, і виділили шляхи, яким організації повинні слідувати при зборі, обробці та зберіганні нових цифрових даних.

Дослідники сподіваються, що це може скоротити виробництво тіньових даних і сприяти руху за цифрову декарбонізацію, в якій нам усім доведеться брати участь, якщо ми хочемо досягти чистого нуля.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments