Наука

Знайдено спосіб уповільнити старіння, керуючи реакцією клітин на стрес

Лабораторне дослідження показало, що “включення” реакції клітин на стрес, допомагає уповільнити старіння. Відкриття можна використовувати в лікуванні вікових захворювань.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Біологи з Наньянського технологічного університету в Сінгапурі виявили, що клітинна реакція на стрес впливає на процеси старіння. Результати експериментів можуть бути використані для розробки методів лікування вікових розладів, таких як рак, деменція та інсульт.

Дослідники провели серію експериментів з круглими хробаками (Caenorhabditis elegans). Ці тварини анатомічно значно простіше людини, але використовують багато з тих же генів, що і люди, щоб контролювати поділ клітин і утилізувати несправні клітини.

Кільцеві черв’яки (Caenorhabditis elegans). Зображення: NTU Singapore

Вчені годували хробаків дієтою з високим вмістом глюкози на двох різних етапах життя: у молодому віці (день 1) і в пострепродуктивному віці (день 5), коли черв’яки старіють і більше не здатні до виробництва потомства. Контрольній групі давали звичайну їжу.

Дослідники виявили, що старі черв’яки, які отримували дієту з високим вмістом глюкози, жили протягом 24 днів. Це майже вдвічі перевищує тривалість життя черв’яків, які отримували ту ж дієту з перших днів (13 днів) і більше контрольної групи (20 днів).

Крім того, що старі черв’яки на дієті з високим вмістом глюкози жили довше, вони були більш рухливими і мали більше клітин для накопичення енергії, кажуть автори дослідження. Це свідчить про більш здорове старіння.

Клітини викликають реакцію на стрес, коли стресори (наприклад, надлишок глюкози) викликають накопичення проблемних «розгорнутих» білків у клітині. Реакція на стрес або реакція розгорнутих білків активується, щоб очистити ці проблемні білки і відновити баланс в клітині.

Хоча наше дослідження показало, що дієта з високим вмістом глюкози може бути корисною для уповільнення старіння та збільшення тривалості життя старих хробаків, ми не рекомендуємо, щоб населення похилого віку зараз переходило на дієту з високим вмістом цукру. Гійом Тібо, доцент школи біологічних наук Наньянського технологічного університету в Сінгапурі, керівник дослідження

Дослідники планують продовжити роботу, щоб знайти терапевтичні способи, які безпечно керують клітинною реакцією на стрес у людини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button