Відео

Зоряний щит: як NASA планує затьмарити зірки

Зірки часом випромінюють так багато світла, що телескопи не можуть розгледіти за ним найвіддаленіші куточки космосу. Інженери NASA хочуть вирішити проблему світлового «забруднення» за допомогою футуристичного корабля-щита.

Вивчати глибокий космос складно. Мало того, що всі об’єкти та області знаходяться від Землі на величезній відстані, так ще й пильному погляду телескопа постійно щось заважає. Приміром, багато зірок випромінюють так багато світла, що за ним абсолютно неможливо розгледіти віддалені області — принаймні, з орбіти нашої планети.

Ось чому інженери JPL NASA запустили проект Starshade, який зможе блокувати зоряние світло і тим самим полегшить подальші дослідження. Поки що він існує лише на папері. Ідея сама по собі надто амбіційна і передбачає участь не одного, а цілих двох космічних кораблів. Один буде нести на собі телескоп, другий — спеціальний «зоряний щит, що оберігає апарат від світлового випромінювання. Для ефективної роботи щита доведеться подолати приблизно 40 000 км — величезна за сучасними мірками відстань.

«Складно уявити собі таку колосальну відстань. Якщо зірковий щит зменшити до розмірів підсклянника, а телескоп до розмірів ластику, то один від одного їх відокремлювало б приблизно 160 кілометрів. А тепер уявіть собі, що обидва цих об’єкти вільно плавають у космосі. На них постійно впливають сили тяжіння інших об’єктів, різні по потужності. Наше завдання полягає в тому, щоб з усіма цими ривками і відхиленнями вирівнювати курс з точністю до 2 міліметрів», пояснює інженер JPL Майкл Боттом.

Як тільки всі умови будуть дотримані, Starshade розкриється подібно квітці і розправить штучні «пелюстки». Вони будуть блокувати світло далеких зірок і дозволять телескопу сфокусуватися на сусідніх планетах без ризику отримати «зашумлену» світлом картинку. Ідея цієї системи була запропонована ще в 1960-х, коли дослідники лише в теорії розробляли варіанти для вивчення віддалених регіонів космосу в майбутньому. З того часу наука зробила чимало дивних експериментів і відкриттів, а вчені виявили сотні екзопланет завдяки лише стандартному набору методів блокування зоряного випромінювання.

Але NASA хоче рухатися далі, а тому сподівається поєднати програму Starshade з ширококутним інфрачервоним оглядовим телескопом (WFIRST), діаметр основної лінзи якого становить 2,4 метра. Агентство планує запустити на орбіту в середині 2020-х років. У WFIRST буде вбудовано власне пристрій блокування зоряного світла, відомий як коронограф. Хоч в даний час технології і існують окремо, Боттом працює над алгоритмами, які дозволили б WFIRST виявляти відхилення від курсу і самостійно коригувати їх.

Кнопка «Наверх»