Технології

Зробити міста прохолодніше допоможуть світлі дорожні покриття

Дослідники з Массачусетського технологічного інституту встановили, що збільшення відбивної здатності доріг і тротуарів дозволить в середньому на 1,4 ° C знизити температуру міського середовища і на 41% скоротити частоту настання жарких періодів.

Тверді покриття займають близько 40% площі міст. Дорожні матеріали поглинають сонячне випромінювання, накопичуючи тепло. Воно виділяється в навколишнє середовище, нагріваючи його. Якщо тротуари, дороги, і, наприклад, дахи будівель зробити світлішими, частина сонячного випромінювання, стане відбиватися і йти назад в атмосферу.

Для оцінки відбивної здатності матеріалів використовується параметр «альбедо». Він показує, яка частка світла, що потрапила на поверхню, буде відбита.

Альбедо звичайних вуличних покриттів – 0,05-0,1, тобто вони поглинають 90-95% енергії. Підвищити цей показник можна шляхом використання при створенні доріг яскравих добавок, світловідбивних наповнювачів або спочатку світлих матеріалів, таких як бетон.

Моделювання, виконане дослідниками, показало, що збільшення альбедо на всіх дорогах США загальною протяжністю 6,4 млн км внаслідок скорочення витрати енергії на кондиціювання зменшить річні викиди парникових газів на обсяг, створюваний 4 млн автомобілів за той же період.

Зробити міста прохолодніше допоможуть світлі дорожні покриття

Однак світлі дорожні покриття можна робити не скрізь. Якщо відбите світло потрапляє на стіни будівель, потреба в охолодженні приміщень тільки збільшується.

Так, наприклад, в щільно забудованій центральній частині Бостона, де високі будівлі затінюють вулиці, тротуари зі світловідбиваючими властивостями не приносять користі. Зате в його окраїнних районах, де багато широких доріг, подвоєння альбедо традиційних покриттів призведе до зниження максимальної температури в літні місяці на 0,3-1,7 ° C.

У Фініксі очікується зменшення пікової спеки на 1,4-2,1 ° C. Але в деяких місцях цього міста світловідбиваюче покриття виявиться навіть шкідливим.

Експерименти в Лос-Анджелесі, показали, що підвищення альбедо тротуарів, де постійно ходять, робить їх поверхню холодніше на 6 ° C, але збільшує температуру повітря на вулиці. Такі результати привели до висновку, що світлі матеріали краще застосовувати на автодорогах, а не в пішохідних зонах.

Виявлені ефекти показують, що доцільність застосування нової технології повинна визначатися з урахуванням особливостей конкретної місцевості. Проте зміна світловідбивних якостей дорожнього покриття має великий потенціал з точки зору боротьби зі зміною клімату.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button