Наука

Зростання ракової пухлини зупинили, видаливши з клітин зайві хромосоми

Дослідники зупинили неконтрольоване зростання ракових клітин за допомогою генетичного редагування CRISPR.

Дослідники з Єльського університету знайшли новий потенційний метод для боротьби з онкологічними захворюваннями. Видалення за допомогою CRISPR зайвих хромосом з ракових клітин зупинило їх неконтрольоване зростання.

У здорових клітинах людини 23 пари хромосом, проте в більшості ракових клітин їх часто більше. Ця зміна називається анеуплоїдією. Дослідники вивчили, як зміна кількості хромосом впливає на розвиток онкологічних захворювань. Вони вивчили тип анеуплоїдії, при якому клітина отримує третю копію q-плеча на хромосомі 1. Ця помилка виявляється при багатьох типах раку на ранній стадії і пов’язана з прогресуванням захворювання.

Дослідники розробили технологію редагування цієї помилки за допомогою CRISPR. Вони видалили зайву копію хромосоми і виявили, що клітини втратили здатність утворювати злоякісні пухлини. При цьому додатковий аналіз підтвердив, що анеуплоїдія може сприяти прогресуванню раку: певні гени, що стимулюють зростання пухлини, були закодовані на трьох хромосомах замість звичайних двох.

Генетики перевірили, чи можна використовувати цей механізм як терапевтичної мішені для лікування раку. Раніше було виявлено, що ген UCK2, розташований на хромосомі 1, чутливий до певних ліків. Дослідники показали, що клітини з додатковою копією хромосоми 1 (і, отже, третьою копією UCK2) більш чутливими до цих ліків.

Дослідники змішали здорові і анеуплоїдні клітини разом, причому останні склали 20% клітин. Аналіз показав, що без зовнішнього впливу анеуплоїдні клітини будуть рости і поширюватися швидше і через дев’ять днів складуть 75% партії в чашці Петрі. Але при використанні терапії препаратами, націленими на UCK2, кількість анеуплоїдних клітин знизилося до 4%.

Результати попередні і будуть потрібні випробування на клітинах in vivo (в живих організмах) і клінічні дослідження, щоб оцінити потенційні ризики і небезпечні наслідки подібної терапії. Але дослідники відзначають, що потенційно результати цього дослідження можуть відкрити новий напрямок для ефективного лікування раку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button