Головна / Земля / Зростає загроза пробудження Йелоустоунського супервулкана (відео)

Зростає загроза пробудження Йелоустоунського супервулкана (відео)

В Національному парку Гранд Тетон, неподалік від Йелоустоунського супервулкана, виявлені тріщини в скельних породах. Розширюючі отвори загрожують як мінімум травмами туристів та обвалами, а як максимум — можуть бути симптомами пробудження вулкана, тому частину парку терміново закрили для відвідування.

Геологи постійно спостерігають за цією областю. Справа в тому, що Йелоустонський супервулкан, вивергається досить рідко, але робить це серйозно. Його останнє виверження відбулося близько 630 000 років тому і було одним з найбільших в історії Землі. Враховуючи, що він вивергається приблизно раз на 600 000 років, можна очікувати, що незабаром вулкан може знову прокинутися. Незабаром за геологічними мірками, звичайно, плюс-мінус кілька десятків тисяч років — але немає гарантії, що це не відбудеться буквально зараз.

У даний момент Йелоустоунський вулкан «перезаряджає» свої магматичні камери, наповнюючи їх розплавленою породою мантії Землі. Вчені поки не можуть винайти інструмент, з допомогою якого точно й завчасно попереджати про виверження вулкана, проте можуть виміряти, як швидко камери заповнюються магмою. У майбутньому, коли вдасться зібрати певну статистику, цей новий метод може бути використаний для пророкувань початку виверження. Дослідники з Університету штату Вашингтон стверджують, що саме наповнення камер магмою є ключовим для процесу виверження.

«Це вугілля в печі», — говорить співавтор дослідження професор Пітер Ларсон. «Воно нагріває котел. Котел вибухає»

Коли камери досить заповнені, а магматичний шлейф як слід підігріває знизу ріоліт — вибухонебезпечну, багату кремнієм породу — зрештою відбувається вибух і виверження. Назовні виривається близько 1000 кубічних кілометрів магми. Це може згубити навколишні території і важко позначитися на житті всієї нашої планети.

Вчені намагаються розробити плани по зануренню вулкана в сплячку. Поки простих і напевно робочих способів не придумано. Наприклад, в NASA запропонували остудити його, пробуривши десятикілометрову шахту в магматичних камерах і подаючи туди воду під високим тиском. Однак, якщо неправильно вибрати точку буріння, це може спровокувати вибух і виверження, якого намагаються уникнути.