Поради

Зуби мудрості у дорослих: коли потрібно видаляти

Зуби мудрості, треті маляри чи «вісімки», як їх ще називають, створюють чимало труднощів для дорослих людей. Вони значно пізніше прорізуються, процес росту часто супроводжується болем та підвищенням температури тіла. Інколи зуби мудрості ростуть неправильно, «впиваються» в ясна. Кожен випадок унікальний. Визначити, чи варто видаляти зуб мудрості, зможуть стоматологи клініки Amel Smart після комплексного огляду. 

Коли з’являються зуби мудрості 

«Вісімки», на відміну від молочних зубів, формуються пізніше, приблизно у віці 15 років, і прорізуються до 30 років (в середньому). Вони є у всіх людей, просто не у всіх виростають. Якщо у щелепі достатньо місця, маляри ростуть. За даними статистики, до 15% дорослого населення планети живуть без зубів мудрості. Причину відсутності зубів пов’язують з еволюційними процесами: людям не потрібно багато пережовувати тверду їжу, наприклад, сире м’ясо. 

Сьогодні цю частину людського тіла називають рудиментом, тобто непотрібним органом для функціонування. Неправильно вважати, що зуби мудрості стали зовсім зайвими. Часто вони перебирають на себе функції інших, ушкоджених чи раніше видалених малярів, їх використовують для кріплення зубного містка. 

Якщо зуб мудрості виріс, розміщується правильно у зубному ряді, не викликає болю чи дискомфорту — його варто зберегти. Догляд за такими зубами ускладнюється через розташування. Потрібно приділяти достатньо часу для гігієни ротової порожнини, щоб зуб не почав псуватися. 

У яких випадках потрібно вирвати зуб мудрості

Часто після появи маляра виникає ряд проблем, з якими може впоратися лише видалення зуба мудрості

  • «Вісімки» тиснуть на зубний ряд, від чого інші зуби зміщуються у щелепі. 
  • Натискання на зовні здоровий маляр викликає біль, дискомфорт, може підвищуватися температура тіла, запухають ясна. 
  • Зуб росте криво, його важко чистити, що спричиняє появу карієсу. Це небезпечне захворювання, яке може пошкодити інші здорові зуби. 
  • Запалюється м’яка тканина через неправильне положення та прорізування зубів. Запальний процес супроводжується больовими відчуттями, неприємним запахом з рота. 

На які типи поділяються зуби мудрості

В залежності від положення зуба у яснах зуби мудрості розділяють на чотири види. 

  1. У нормальному положенні. Зуби ростуть рівно, не тиснуть на сусідні, прорізування безболісне. «Вісімки» рвати не потрібно. 
  2. Дистоповані. Виростають за зоною прикусу і не контактують з іншими зубами (візуально нахилені до зубного ряду). Зазвичай стоматологи радять видаляти такий тип зубів, оскільки за ними важко доглядати. 
  3. Ретиновані. Ростуть криво, можуть лежати всередині м’яких частин, інколи проростають частково. За таким типом зубів потрібно стежити. Якщо він стає причиною тиску на зубний ряд, стоматологи видаляють маляр. 
  4. Полідентиновані. На місці восьмого зуба може прорізуватися два або навіть три маляри. Явище рідкісне. Зазвичай такі зуби рекомендують удалити. 

 може виникати глибока кишеня між сьомим та восьмим зубом у ряді. Там скупчуються залишки їжі (їх важко вичистити звичайною щіткою). На місці непрорізаного зуба може утворитися кіста та пухлина.

Що робити з зубами мудрості

Незалежно від того, прорізалися восьмі маляри чи ні, за ними потрібно спостерігати. Планових візитів до стоматолога двічі на рік буде достатньо, щоб лікар зміг виявити зміну в ситуації та підібрати правильні методи лікування. 

У більшості випадків лікарі рекомендують виривати зуби мудрості, оскільки їхнє розташування значно ускладнює процес лікування. Видалення зубів мудрості відбувається під дією наркозу, тому процес безболісний.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button