Всесвіт

З’явилася карта “підземного світу” Галактики: на ній всі “зоряні трупи” Чумацького Шляху (фото)

Відтворивши повний життєвий цикл древніх мертвих зірок, астрофізики створили першу детальну карту «некрополя» Чумацького Шляху. Результати дослідження опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Астрономи створили першу карту “галактичного підземного світу”. На ній – “трупи” колись масивних зірок, які народилися в Чумацькому Шляху. Відтоді вони перетворилися на чорні діри і нейтронні зірки.

“Висота галактичного” підземного світу” в три рази більше самого Чумацького Шляху, — пишуть вчені. – При цьому, 30% об’єктів повністю викинуло з рідної галактики».

Хмара точок це вид зверху і вид збоку галактичного “підземного світу” Чумацького Шляху.
Надано: Сіднейський університет

Нейтронні зірки і чорні діри утворюються, коли масивні зірки – у вісім разів більше Сонця – вичерпують паливо і раптово колапсують. Це запускає неконтрольовану реакцію, яка розриває зовнішню оболонку зірки на частини у вигляді гігантського вибуху наднової. При цьому, ядро продовжує стискатися саме по собі, поки – в залежності від його початкової маси — воно не стане або нейтронною зіркою, або чорною дірою.

Хмари видимої частини Чумацького Шляху, вид зверху і збоку. 
Надано: Сіднейський університет

У нейтронних зірок ядро настільки щільне, що електрони і протони змушені об’єднуватися на субатомному рівні в нейтрони, стискаючи загальну масу об’єкта в сферу розміром менше міста. Якщо маса вихідної зірки в 25 разів перевищує масу нашого Сонця, колапс під дією гравітації триває до тих пір, поки ядро не стане настільки щільним, що навіть світло не зможе її покинути. Обидва типи зоряних “трупів” спотворюють простір, час і матерію навколо себе.

Кольоровий вид зверху і збоку видимої частини галактики Чумацький Шлях. 
Надано: Сіднейський університет

Ретельно відтворивши повний життєвий цикл стародавніх мертвих зірок, дослідники створили першу детальну карту, яка показує, де лежать їх “трупи”.

Кольоровий вид зверху і збоку галактичного “підземного світу” Чумацького Шляху.
Надано: Сіднейський університет

“Одна з проблем при пошуку цих стародавніх об’єктів полягає в тому, що дотепер ми поняття не мали, де шукати, — пояснює професор Сіднейського Інституту астрономії Пітер Тутхілл, співавтор дослідження. – Найстаріші нейтронні зірки і чорні діри з’явилися, коли галактика була молодшою і мала іншу форму, а потім зазнала складних змін, що охоплюють мільярди років. Змоделювати все це, щоб знайти загиблі зірки, було серйозним завданням».

Новоутворені нейтронні зірки і чорні діри відповідають сучасній галактиці, тому астрономи знають, де їх шукати. Але найстаріші об’єкти такого типу подібні до привидів, які все ще мешкають в давно зруйнованому будинку, тому їх важче знайти, пояснюють вчені.

Розділене зображення. Видима частина галактики Чумацький шлях в порівнянні з її галактичним “підземним світом”. Надано: Сіднейський університет

Дослідники розробили складні моделі, які допомогли їм зрозуміти, де зірки народилися, загинули і куди перемістилися в міру розвитку галактики. Зрештою, з’явилася карта “зоряного некрополя” Чумацького Шляху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button