Всесвіт

10 найбільш дивних об’єктів у Всесвіті

Думаю, всі ми зійдемося на думці, що космос – абсолютно божевільне місце. І рівно настільки близьке і зрозуміле нам, як далеке і неймовірне. Насправді, в космосі є речі і більш дивні. Давайте розглянемо їх.

Падаючі зірки

Думаю, всі знають, що зірки не падають – це всього лише метеори згоряють при вході в атмосферу. Але ось чого багато хто не знають, так це того, що реально падаючі зірки теж існують, і називаються вони рухомими. Це великі кулі розжареного газу, що мчать через простір на швидкості в мільйони кілометрів у годину. Коли бінарну систему зірок поглинає надмасивна чорна діра в центрі галактики, один з двох партнерів ковтається, а інший відкидається з високою швидкістю. Уявіть собі, як величезна куля газу, що в чотири рази перевищує розмірами наше Сонце, мчить з величезною швидкістю.

Пекельна планета

Gliese 581 – просто «пекельне пекло». Серйозно. Планета всім своїм єством прагне вас убити. Але незважаючи на це, вчені встановили, що пекло це може бути найбільш імовірним кандидатом для майбутньої колонізації. Планета обертається навколо червоного карлика, у багато разів меншого від нашого Сонця, світність якого становить лише 1,3% від нашого світила. Планета знаходиться набагато ближче до своєї зірки, ніж ми – до своєї. З-за цього вона знаходиться в стані заблокованого припливу: одна сторона планети завжди звернена до зірки, а інша дивиться в космос. Як наш Місяць.

Читайте також: Найбільш моторошні планети, які ви не захочете відвідати

Приливне блокування привела до цікавих особливостей. Якщо ви вийдете на боці планети, зверненій до Сонця, ви напевно розтаните, як сніговик. На іншій стороні планети ви, однозначно, моментально замерзнете. Проте в «зоні сутінок» між двома крайнощами теоретично можна жити. У житті на Gliese 581, якщо вона там є, свої труднощі. Зірка обертається навколо червоного карлика, що означає наявність червоного неба над планетою, завдяки нижніх частот видимого спектру. Справжнє пекло. Фотосинтезуючим елементам доведеться звикати до постійного бомбардування інфрачервоного випромінювання, яке обарвить в глибокий чорний колір.

Система Кастора

Якщо одного або навіть двох сонць вам мало, подивіться на систему Кастора. Будучи однією з двох яскравих точок сузір’я Близнюків в нашому нічному небі, ця система все ж яскравіша від свого напарника. Справа в тому, що система Кастора – це не одна, не дві, а всі шість зірок, що обертаються навколо загального центру маси. Три двійкові системи зірок обертаються одна навколо іншої – дві гарячих і яскравих зірок типу A і чотири червоних карлика M-типу. Всі разом, ці шість зірок видають в 52,4 рази більшу світимість, ніж наше Сонце.

Космічна малина і космічний ром

Кілька останніх років вчені вивчали хмара пилу в центрі нашого Чумацького Шляху. Якщо десь є Бог, то у нього гарна уява: це пилова хмара під назвою Стрілець B2 пахне ромом, а на смак як малина. Ця хмара газу складається здебільшого з этилформаата, який дає малині її смак, а рому його характерний запах. Гігантська хмара містить мільярди, мільярди і ще раз мільярди цієї речовини – і це було б чудово, якщо б воно не було просякнуте частинками пропілціаниду. Створення та розповсюдження цих складних молекул залишається загадкою для вчених, тому міжгалактичний ресторан поки залишиться закритим.

Планета палючого льоду

Пам’ятайте Gliese? Цей «ад», який ми відвідали раніше? Повернемося до тій же сонячної системи. Ніби однією вбивчою планети було мало. Gliese підтримує планету, створену майже цілком з льоду – з температурою 439 градусів за Цельсієм. Gliese 436 b являє собою пекучий куб льоду. Єдина причина, по якій цей лід залишається твердим – гігантська кількість води, що присутня на планеті. Гравітація стягує все це в напрямку ядра, настільки щільно стискаючи молекули води, що вони не можуть випаруватися.

Алмазна планета

Ця планета прикрасить шию будь-якої дівчини. 55 Cancri e – зроблена цілком з кристалічного алмазу – коштувала б 26,9 ноніліона доларів. Напевно, навіть султан Брунею мріє про такий по ночами. Гігантська алмазна планета колись була частиною бінарної системи зірок, поки її партнер не почав пожирати її. Проте зірка не змогла унести своє вуглецеве ядро з собою, і вуглець просто перетворився в алмаз під дією високої температури і гігантського тиску – з температурою поверхні 1648 градусів за Цельсієм умови були майже ідеальними. Третина маси планети – чистий алмаз. У той час як Земля покрита водою і насичена киснем, ця планета складається з графіту, алмазу та кількох силікатів. Величезний коштовний камінь в два рази більше Землі і у вісім разів важчий.

Читайте також: 11 загадок Сонячної системи, які чекають відповіді

Хмара Хіміко

Якщо десь і є об’єкт, який може показати нам витоки первозданної галактики, то це вона. Хмара Хіміко – найбільш масивний об’єкт з усіх, виявлених в ранньому Всесвіту, і датується вона всього 800 мільйонами років після Великого Вибуху. Хмара Хіміко вражає вчених своїми гігантськими розмірами, приблизно в два рази менше Чумацького Шляху. Хіміко відноситься до так званої епохи реіонізації, або період від 200 мільйонів до одного мільярда років після Великого Вибуху – і це перший проблиск раннього формування галактик, який вченим вдалося спостерігати. Раніше передбачалося, що хмара Хіміко може бути однією великою галактикою з масою близько 40 мільярдів від сонячної, однак, за останніми даними, в хмарі Хіміко може знаходитися відразу три галактики, причому відносно молодих.

Найбільший водний резервуар у Всесвіті

У дванадцяти мільярдів світлових років від нас, у серці квазара, знаходиться найбільший водний резервуар у Всесвіті. У ньому міститься приблизно в 140 трильйонів разів більше води, ніж в земних океанах. Вода, на жаль, приймає форму масивної хмари газу в кілька сотень світлових років у діаметрі. Знаходиться вона поруч з колосальною чорною дірою в серці квазара, а дірка, в свою чергу, в двісті мільярдів разів більша від нашого Сонця і при цьому постійно вивергає енергію, еквівалентну тій, що зробили б 1000 трильйонів сонць.

Сильний електричний струм у Всесвіті

Всього пару років тому вчені натрапили на електричний струм космічних масштабів: 10^18 ампер, або приблизно один трильйон блискавок. Блискавки, як вважають, народжуються у величезній чорній дірі в центрі галактики, в ядрі якої, імовірно, знаходиться потужний космічний джет. Судячи з усього, потужне магнітне поле чорної діри дозволяє запускати ці блискавки крізь пил і газ на відстань більше 150 тисяч світлових років. І якщо ви думаєте, що наша галактика велика – одна така блискавка в півтора рази більше її за розмірами.

Величезна група квазарів

Можливо, хмара Хіміко досить велика – в два рази менша нашої галактики. А як щодо структури, яка так величезна, що ламає традиційні принципи і закони сучасної астрономії? Ця структура Величезна група квазарів (LQG). Наша галактика Чумацький Шлях, в поперечнику всього сто тисяч світлових років. Вдумайтеся: якщо щось трапиться на одному кінці галактики, знадобиться сто тисяч років, поки світло досягне протилежного кінця. Коли ми спостерігаємо подію на іншому кінці галактики, це означає, що подія сталося, коли людський рід тільки-тільки почав формуватися. Що ж, тепер візьміть цю відстань і помножте її на сорок тисяч. Величезна група квазарів в поперечнику становить 4 мільярди світлових років.

Читайте також: Земля — ??прощай! Що б ви побачили, покидаючи рідну планету?

Кластер з сімдесяти чотирьох квазарів порушує правила стандартної астрофізики, оскільки максимальний розмір будь-якої космічної структури може бути тільки 1,2 мільярда світлових років у поперечнику. Вчені не мають абсолютно ніякого уявлення про те, як утворилася ця гігантська структура, оскільки раніше вони знали кластери лише в сто мільйонів світлових років у поперечнику. Гігантській структурі абсолютно начхати на фізичні закони, які говорять, що якщо дивитися здалеку, Всесвіт виглядає відносно однорідним. А в листопаді 2013 року була відкрита ще більш сувора структура Всесвіту-Велика стіна Геркулес – Північна корона. Її розмір – більше 10 мільярдів світлових років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button