Всесвіт

Ландшафт Марса може захистити колоністів від смертоносного випромінювання

Вчені провели аналіз даних детектора RAD і виявили, що особливості марсіанського рельєфу можуть істотно знизити загрозу опромінення.

Марс повний радіації. Без захисного магнітного екрана і такої щільної атмосфери, як у Землі, радіація з космосу має майже безперешкодний доступ до поверхні Червоної планети. Наші машини можуть переміщатися по ній і купатися в потоках космічного випромінювання, але у випадку людей це вкрай погана (більш того – смертельна) витівка.

Тому майбутнім колоністам і просто дослідникам марсіанських дюн обов’язково знадобиться притулок, яке захищало б їх від згубної радіації. Але для цього зовсім необов’язково зводити на планеті футуристичні міста-куполи. Нове дослідження з використанням даних марсіанської наукової лабораторії (MSL) Curiosity показало, як особливості природного ландшафту Марса можуть забезпечити деяке укриття від радіації.

Дослідження називається “спрямованість марсіанської поверхневої радіації та походження висхідної альбедо-радіації» і опубліковано в Geophysical Research Letters. Провідний автор – Го Цзіннань з Китайського університету науки та технологій.

Коли ровер Curiosity приземлився на поверхню Марса у 2012 році, він був оснащений, крім іншого, приладом під назвою Детектор оцінки радіації (RAD).

RAD був необхідний, щоб підготувати ґрунт для майбутніх візитів людей на Марс. Він виявляє і вимірює шкідливе випромінювання на планеті, що виходить від сонця та інших джерел. Він також може оцінити небезпеку, яку радіація представляє для будь-якої мікробного життя, яке може існувати на Марсі.

Однією з областей, що вивчаються MSL за допомогою RAD, є Регіон Мюррей-Баттс. Він знаходиться в нижній частині гори Шарп в кратері Гейла. Цікавість була пов’язана в першу чергу з вивченням геології, особливо особливостей пісковику і типу шаруватості, так званою «косою шаруватістю». Виявилося, що в цьому місці спостерігається істотне зниження рівня поверхневої радіації.

Дані RAD показали, що поряд з височиною доза опромінення знизилася приблизно на 5%. Дослідницька група також побудувала карту видимості неба, що показує, що 19% неба було затемнено, коли марсохід знаходився поруч з пагорбом.

Jingnan et al., GRL, 2021

Потім дослідницька група створила карту зоряного неба, щоб проілюструвати вплив пагорба на радіаційний вплив. Вона зображає панорамну видимість неба для RAD в залежності від азимутального кута 360 ° (де 0 ° – північ). Помаранчева заштрихована область показує зенітний кут утрудненого огляду під час стоянки марсохода. Не заштриховані області показують області, де поверхневі частинки можуть безпосередньо досягати приладу.

Але випромінювання, яке приходить з космосу – це ще не все. Частина радіації, звана альбедним випромінюванням, відбивається від планети й впливає вже знизу. Виявилося, що і від цієї загрози можуть вберегти особливості ландшафту.

Варто відзначити, що доза опромінення Марса непостійна. Але неї впливають геліосферні зміни, конкретний кут неба, який вивчають дослідники, висотність і відстань від планети до сонця в поточний момент часу. Більш того, космічні промені – це не якесь умовне «випромінювання», а суміш протонів, нейтронів, гамма-променів, альфа-частинок, потоки різних іонів. Тому, чим більше інформації про радіаційний фон в конкретних регіонах буде у землян – тим простіше буде робота колоністів.

В якості можливих природних укриттів вчені розглядають лавові труби-ходи, що утворилися всередині породи в результаті тектонічної активності мільйони років тому. Але космонавти не зможуть проводити там весь час – рано чи пізно людині доведеться вийти під небезпечні промені космічної радіації.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button