Фото

10 найнезвичніших об’єктів Сонячної системи, які вражають уяву

Найстаріші астероїди та інші дивні об’єкти Сонячної системи.
Людина прорвалася в космос півстоліття тому, але знання людей про Всесвіт і сьогодні знаходяться, мабуть, в зародковому стані. Сонячна система – лише крихітний куточок Всесвіту, але і безліч таємниць, загадок і дивних об’єктів, здатних вразити уяву.

1. Найвища гора

Найвища гора.
Олімп — найбільша вершина Марса, яка в 2,5 рази більше найвищої гори Землі, Евересту. Ця вулканічна гора висотою 21 900 метрів вже давно вважалася найвищою у всій Сонячній системі. Тим не менш, нещодавно був виявлений пік на Весті (одному з найбільших астероїдів в Сонячній системі), який був названий Реясільвія (на честь матері Ромула і Рема). Його висота перевершує висоту Олімпу на 100 метрів. Враховуючи неточність вимірювань, не можна стверджувати з абсолютною упевненістю про те, яка гора вища.

2. Найбільший астероїд

Найбільший астероїд.
Паллада носить звання найбільшого астероїда, але з деякими застереженнями. По-перше, варто згадати Цереру, перший коли-небудь виявлений астероїд, який донині є найбільшим. На його частку припадає близько третини всієї маси в поясі астероїдів (Паллада ж стоїть на третьому місці з 7 відсотками). Це означає, що Церера може технічно вважатися найбільшим астероїдом, хоча вона була класифікована як карликова планета. Також варто згадати про Весту, яка більше по масі Паллади, хоча остання більше за обсягом. Тим не менш, Паллада у будь-якому випадку не збереже титул найбільшого астероїда, оскільки нові спостереження показали, що насправді це динамічно формуюча протопланета.

3. Найбільший кратер

Найбільший кратер.
В даний час існує три кандидатури, які можуть претендувати на звання найбільшого кратера. Цікаво, що всі ці три кратера знаходяться на Марсі. Перший з них називається Рівнина Еллада, а його діаметр становить 2 300 кілометрів. Пізніше був виявлений кратер Рівнина Утопія, який набагато більшим — його діаметр становить 3 300 кілометрів. Цілком можливо, що вони обидва є крихітними порівняно з Басейном Бореаліс, діаметр якого становить неймовірні 8 500 кілометрів. Тим не менш, до цих пір не було підтверджено, що Басейн Бореаліс є ударним кратером.

4. Найбільш активне вулканічне тіло

Найбільш активне вулканічне тіло.
Вулканічна активність зустрічається в Сонячній системі не так часто, як можна було очікувати цього. Незважаючи на те, що на багатьох небесних тіл, таких як Марс і навіть Місяць, спостерігаються ознаки давньої вулканічної діяльності, є тільки чотири підтверджених приклади існуючої вулканічної діяльності, яка відбувається донині. Крім Землі, є три вулканічних супутника: Тритон (супутник Нептуна), Іо (супутник Юпітера), і Енцелад (супутник Сатурна). Серед них на Іо спостерігається найбільш активна вулканічна діяльність. На зображеннях, отриманих з супутників, було виявлено близько 150 вулканів, але астрономи вважають, що в кінцевому рахунку їх може бути понад 400.

5. Найбільший об’єкт у Сонячній системі

Найбільший об’єкт у Сонячній системі.
Враховуючи, що в ньому зосереджено 99 відсотків маси сонячної системи, Сонце є найбільшим об’єктом на сьогоднішній день. Тим не менш, у 2007 році на дуже короткий період розміри Сонця перевершила… комета. Якщо бути точним, це була не сама комета, а кома – туманна область, яка оточує комету, з льоду і пилу. 23 жовтня 2007 року комета Холмса несподівано вибухнула, причому це був найбільший великий вибух комети за всю історію, і він був помітний навіть неозброєним оком. Протягом наступного місяця кома продовжувала розширюватися, поки вона не досягла діаметру в 1,4 мільйона кілометрів, офіційно ставши більшою, ніж Сонце. В даний час ніхто не знає, що викликало вибух.

6. Найбільший канал

Найбільший канал.
У 1989 році космічний апарат ” Магеллан був запущений до Венери, щоб виконати картографування її поверхні. Це надало вченим масу цінної інформації про географію Венери, а також дозволило в 1991 році виявити найдовший відомий канал в нашій сонячній системі. Довжина каналу, який був пізніше названий Балтис Валіс, становить близько 6 800 кілометрів.

7. Найбільше озеро з лави

Найбільше озеро з лави.
Як згадувалося вище, супутник Юпітера Іо є одним з небагатьох тіл в Сонячній системі, яке досі вулканічно активне. Очевидно, що вся розплавлена лава повинна десь збиратися, що в кінцевому підсумку призводить до утворення лавових озер. Одне з них, за назвою Патера Локі, є найбільшим лавовим озером у всій Сонячній системі. Подібні пекельні пам’ятки можна знайти і на Землі. Найбільше з них — озеро Найрагонго в Демократичній Республіці Конго, яке може досягати до 700 метрів в діаметрі. Для порівняння — діаметр Патера Локі складає цілих 200 кілометрів.

8. Найстаріші астероїди

Найстаріші астероїди.
Незважаючи на усі дослідження, люди до цих пір не впевнені, як формуються астероїди. В даний час існують дві основні гіпотези: вони можуть утворюватися подібно до планет (шматки матеріалу, що летять у просторі, стикалися з іншими шматками і поступово ставали все більшими) або ж існувала стародавня планети між Марсом і Юпітером, знищення якої призвело до створення поясу астероїдів. У 2008 році дослідники з обсерваторії на вершині Мауна-Кеа на Гаваях знайшли найдавніші астероїдів в Сонячній системі. Їх вік становить 4,55 мільярда років, тобто вони набагато старші, ніж будь-який з метеоритів, і майже так само старі, як Сонячна система.

9. Найдовший хвіст комети

Найдовший хвіст комети.
Комета Хякутаке, яку зазвичай називають Великою кометою 1996 року, має найдовший хвіст з усіх виявлених на сьогоднішній день. Коли Хякутаке проходила повз Землі в 1996 році, астрономи підрахували, що довжина її хвоста склала 560 мільйонів кілометрів.

10. Найбільш таємниче метеорологічне явище

Найбільш таємниче метеорологічне явище.
Юпітер – найбільша планета Сонячної системи. Також на ній існує найбільш таємниче погодне явище, яке коли-небудь спостерігалося людьми. Більшість людей знають про гігантський шторм на цій планеті, відомомий як Велика Червона Пляма. Також кожен, хто бачив зображення Юпітера, той напевно помітив ще одну відмітну рису планети – дві червоні смуги, що перетинають планету паралельно одна одній. У травні 2010 року сталося щось дивне – Південний екваторіальний пояс, просто зник. Це застало астрономів зненацька – ніхто не мав ні найменшого уявлення, чому це сталося. У листопаді смуга знову повернулася на своє старе місце.

Натхнення: www.novate.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button