Різні цікавинки

25 цікавих фактів про електрику

Ми користуємося електрикою кожен день, і уявити сучасну цивілізацію без електроенергії просто неможливо. Її повсюдне поширення вчені передбачали ще кілька століть назад, і, як показала практика, вони мали рацію. Якби енергія раптом зникла, світ би відразу колапсував.

 1. Термін «електрику» (англ. «еlectricity») придумав лікар королеви Єлизавети Вільям Гілберт. Вперше це слово було використане ним в праці, присвяченій дослідам з наелектризованими тілами й опублікованій в 1600 році.
 2. Перша у світі електростанція, що забезпечила електропостачання 85 будинків на Перл-стріт, була створена зусиллями Томаса Едісона в 1882 році. Спочатку люди боялися електрики, і навіть забороняли своїм дітям наближатися до джерела світла.
 3. Вперше дані про людей, які отримали удари струмом, з’явилися в давньоєгипетських текстах у 2750 році до нашої ери. Всьому виною риби! Так, саме риби! Зокрема, електричний сом, здатний видавати імпульси струму до 360 Вольтів. Вода є хорошим провідником електрики – саме тому, наприклад, не можна купатися під час грози, оскільки можна стати жертвою блискавки, яка вдарить у водойму. Однак не всі знають, струм проводять не самі молекули води, а домішки, іони різних мінеральних солей, що містяться у воді. А ось дистильована вода, в якій майже немає солей, є діелектриком, і струм вона не проводить.
 4. Бенджамін Франклін, батько-засновник США, а також винахідник, провів великі дослідження електрики в 18 столітті, і саме він винайшов громовідвід.
 5. Електричні вугри можуть вразити електричним струмом напругою близько 500 вольтів для самооборони і під час полювання.
 6. Найбільше у світі джерело електроенергії – кам’яне вугілля. Спалювання вугілля в топках котлів нагріває воду, а пара, яка піднімається, обертає турбіни генераторів.
 7. На електричні явища першим з учених звернув увагу Фалес. Давньогрецький філософ розмірковував над тим, що бурштинова паличка, якщо потерти її об шерсть, починає притягувати шерстинки, але далі роздумів справа у нього не пішла.
 8. Електричний струм не має маси або ваги.
 9. Швидкість електричного струму практично збігається зі швидкістю поширення світла.
 10. Кількість енергії, що використовується звичайними домогосподарствами в США для кондиціонування повітря, становить приблизно 20% від споживання електроенергії в країні.
 11. Майже чверть електроенергії в Бразилії виробляється однією електростанцією, «Ітайпу».
 12. Більша частина всієї енергії у Швейцарії виробляється гідроелектростанціями, а інша частина – атомними електростанціями. У підсумку, енергетична галузь країни майже не виробляє шкідливих викидів в атмосферу.
 13. Нервові імпульси в наших тілах є саме електричні сигнали.
 14. Людський мозок виробляє кількість електроенергії, достатньої для того, щоб живити 10-ватну лампочку.
 15. Перший робочий електромобіль був побудований в 1891 році американським винахідником Вільямом Моррісоном.
 16. За старих часів місце розряду блискавки в землю вказувало грабіжникам скіфських курганів, що саме тут зариті скарби. Просто блискавки частіше б’ють в кургани, що містять металеву «начинку».
 17. Світлодіодні лампи споживають близько однієї шостої електроенергії, споживаної звичайними лампами.
 18. В Ефіопії електрика з’явилося в 1896 році, після того, як імператор Менелік II наказав ввести смертну страту на електричному стільці, але зрозумів, що це марно робити в країні без електрики.
 19. Першими чотирма домашніми приладами, які живилися від електроенергії, були швейна машина, вентилятор, чайник і тостер.
 20. Багдадська батарейка – месопотамський артефакт парфянського періоду, який вважають найдавнішим гальванічним елементом, батарейкою, створеної за 2000 років до народження всім відомого Алессандро Вольта.
 21. Небезпечна в електричному струмі не напруга, а її сила, яка вимірюється в амперах. У певних умовах навіть 12-вольта батарейка може завдати серйозної шкоди.
 22. Клей, яким павуки покривають нитки павутини, не просто утримує комах. Завдяки своїм електростатичним властивостям він сприяє ще і тому, що нитки павутини самі витягуються до комах, які в процесі польоту і тертя об повітря накопичили на собі статичний заряд.
 23. Багато поколінь японських фермерів, які вирощують гриби, помічали збільшення їх зростання в тому місці, куди потрапила блискавка. У 2010 році вчені Івотського університету опублікували результати досліджень, в ході яких піддавали гриби впливу штучно створених блискавок. Виявилося, що електричні розряди від 50 до 100 тисяч вольтів дійсно збільшують продуктивність для 8 з 10 досліджених видів.
 24. Бджоли під час польоту через тертя повітря об волоски на тілі накопичують на собі позитивний заряд, а квіти зазвичай мають негативний заряд. Вже давно відомо, що завдяки такій різниці пилок з квітки буквально перелітає на тіло бджоли. Але недавні експерименти допомогли виявити, що бджоли та джмелі можуть витягувати з характеристик електричних полів корисну для себе інформацію. Наприклад, змінене поле рослини після візиту однієї бджоли може повідомити іншу, що нової порції нектару у квітці ще немає.
 25. В кінці 19 століття між винахідниками постійного і змінного струму Т. Едісоном і Н. Тесла розгорілася справжня війна. Була зроблена спроба в законодавчому порядку виключити можливість передачі змінного струму за допомогою ЛЕП. Однак, як відомо, перевагу згодом все-таки було віддано змінному струму.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button