Земля

3 мільярда років тому Земля була планетою-океаном

Планети-океани — не рідкість в нашій галактиці. Повністю покриті водою, ці далекі небесні об’єкти можуть бути джерелом життя. Однак чи знаєте ви, що 3,2 мільярда років тому Земля теж була вкрита величезним океаном і взагалі не мала континентів? Згідно з статтею, опублікованій на порталі livescience.com, знайомі нам материки з’явилися набагато пізніше, ніж ми вважали раніше. Так що ж вплинуло на хід розвитку блакитної планети і перетворило її в місце, де є не тільки океани, але і суша?

3 миллиарда лет назад Земля была планетой-океаном

3 мільярди років тому наша планета була повністю покрита водою

Земля була планетою-океаном

Коли 4,5 мільярда років тому ряд потужних зіткнень між пилом і космічними породами поклав початок народженню нашої планети, зовсім ще юна Земля являла собою розплавлену сферу магми глибиною в тисячі кілометрів. Поступово охолоджуючись по мірі обертання, через кілька мільйонів років після свого народження, остигла магма сформувала перші мінеральні кристали в земній корі. Через 4 мільярди років саме їх вдалося виявити вченим з Північно-Західної Австралії, які вирішили проаналізувати породу, знайдену в глибині найменшого континенту планети. В ході проведеного дослідження з’ясувалося, що кристали являли собою залишки стародавнього океанічного дна, що свідчить про те, що колись дуже давно на Землі не існувало суші в тому розумінні, до якого ми всі звикли.

Згідно з представленою вченими теорії, континенти з’явилися значно пізніше: в той момент, коли тектоніка плит штовхнула величезні скелясті маси суші вгору, щоб пробити морську поверхню. Між тим, перша вода Землі, можливо, була принесена сюди багатими льодом кометами з-за меж нашої Сонячної системи. Альтернативна версія стверджує, що волога могла прибути у вигляді пилу з хмари частинок, яке породило Сонце і об’єкти, які обертаються навколо нього.

3 миллиарда лет назад Земля была планетой-океаном

Кометне бомбардування могло покласти початок життя на Землі

Коли Земля була гарячим океаном магми, водяна пара і гази виходили з поверхні розпеченої кулі в її атмосферу.

«Потім з газової оболонки земної пішов сильний дощ, викликаний різким похолоданням»,
— підтвердив провідний автор дослідження Бенджамін Джонсон, доцент кафедри геологічних і атмосферних наук в Університеті штату Айова.

У своєму новому дослідженні Джонсон і його колега Босуелл Уїнг, доцент геологічних наук в Університеті Колорадо, звернулися до унікальної знахідки, зробленої ними в австралійській глибинці. Виявлений ними шматок матеріалу являє собою скелясту структуру, яка застилала океанічне дно 3,2 мільярда років тому. У шматку породи збереглися ізотопи кисню, здатні допомогти дослідникам розшифрувати зміни в температурах стародавнього океану планети, а також в її глобальному кліматі.

3 миллиарда лет назад Земля была планетой-океаном

Чи Могло виникнути життя на планеті-океані?

Проаналізувавши понад 100 зразків осадових порід, вчені виявили, що близько 3,2 мільярда років тому океани містили більше кисню-18, ніж кисню-16, який в цей час є найбільш поширеним в океані. Таким чином, вилуговуючи кисень-18 з океанів, материкові маси суші свідчать про те, що в давнину континентів просто не існувало. У цьому випадку, могло виникнути яке-небудь життя в умовах, настільки відмінних від сучасних?

Бенджамін Джонсон і його колега схильні дотримуватися думки, що життя на Землі могло з’явитися лише в двох місцях: в гідротермальних джерелах і ставках на суші. І ті, і інші здатні надати живим істотам, що еволюціонували, досить органічних речовин для росту і розвитку. Як би те ні було, якщо теорія вчених підтвердиться, знаходження життя на вже виявлених людиною планетах-океанах, таких як GJ 1214b або Kepler-22b, буде можливим лише в тому випадку, якщо вищезазначені екзопланети підуть шляхом, який свого часу пройшла наша блакитна планета. В іншому випадку вода може виявитися нехай і важливим, але лише інгредієнтом для виникнення життя на органічній основі, який без участі додаткових факторів не зможе забезпечити комфортне середовище для зародження перших мікроорганізмів.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button