Земля

Цивілізацію Майя згубила глобальна посуха

Однією з головних причин зникнення міст майя могли послужити водосховища і системи каналів, які допомагали індіанцям пережити короткі посухи і погіршували ситуацію під час тривалих періодів нестачі води, вважають автори статті, опублікованої в журналі Water Resources Research.

795c07fbb84d16edbe0c4955111cd956
“Вода впливає на життя суспільства, і суспільство теж впливає на воду. Доступність води і її запаси визначають те, як багато їжі можна зробити, що, в свою чергу, впливає на зростання населення. І навпаки, зростання населення може впливати і вносити зміни в природний кругообіг води в природі шляхом, наприклад, спорудження резервуарів і водосховищ”, — розповідає Лінда Куїль (Linda Kuil) з Технічного університету Відня (Австрія).

Цивілізація індіанців майя проіснувала кілька тисячоліть, залишивши після себе безліч “мертвих міст” і пам’яток культури на півострові Юкатан, несподівано зникнувши з лиця Землі приблизно в дев’ятому столітті нашої ери, коли більшість міст-держав майя були покинуті їх жителями. Причини цього цивілізаційного колапсу досі є предметом суперечок серед учених.

Однією з можливих причин розпаду цієї цивілізації, як сьогодні вважає ряд археологів, могли бути посухи, викликані зміною клімату, і перенаселення міст майя. Серйозні підтвердження цієї теорії були знайдені у 2012 році під час розкопок на території Тікаля, одного з найбільших міст індіанців, де вчені виявили складну систему водосховищ і каналів, що свідчить про важливість води в житті його мешканців.

Куїль і її колеги перевірили, чи був недолік води дійсно одним з ключових факторів у зникненні культури майя, створивши комп’ютерну модель типового майського “мегаполісу” за типом Тікаля, в якому проживало від 80 до 100 тисяч людей.

Ця модель, за словами вчених, складалася з кількох взаємопов’язаних моделей, кожна з яких прораховувала окремі аспекти життя міста, як наявність резервуарів і рівень води в ньому, що впливали на ймовірність виживання поселення після посухи, як зростання чисельності його жителів позначалося на запасах їжі і води, та багато інших речей.

Як виявилося, системи водоймищ та резервуарів, подібні Тікальского, дійсно захищали міста майя від нетривалих посух, однак вони “працювали” тільки в тому випадку, якщо води в них було з надлишком. В іншому випадку навіть незначна нестача води приводила в кінцевому підсумку до знищення міста.

З іншої сторони, водосховища виявилися не методом порятунку, а причиною загибелі майських міст під час тривалих посух поєднання різних факторів. Зокрема, водосховища “приховують” дефіцити в обсягах доступної води, завдяки чому чисельність населення продовжує безконтрольно рости після того, як вона переступить через ту межу, на якій воно залишається життєздатним. До того ж, водосховища дозволяли індіанцям зберігати звичний спосіб життя і не починати економити воду, що посилювало проблему тоді, коли вода закінчувалася.

В результаті цього в ті моменти, коли настає ціла низка великих посух, такі міста будуть втрачати набагато більше людей, ніж селища, в яких водосховищ немає в принципі. Це і пояснює те, чому всі великі міста майя були покинуті в 9 столітті, коли кліматичні зміни породили серію посух, а менш великі поселення індіанців на півночі Юкатана вижили.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button