Наука

5 годин польоту без єдиного помаху крил: андський кондор

І це, здається, не межа. Крилами кондори махають всього один відсоток польотного часу.

Біологи з британського Університету Суонсі й аргентинського Національного університету Комауе досліджували фізичні особливості польотів Андських кондорів – найважчої літаючої птиці у світі. Маса самців кондорів досягає 15 кілограмів, деякі самці дорф або лебедів-шипунів, що живуть в парках, важать 16-18 кілограм, але в цьому випадку вони вже нездатні піднятися в повітря.

Власне, головне питання, яке цікавило вчених — це те, як кондори справляються з енерговитратами на забезпечення тривалого польоту такої великої маси. Щоб знайти на нього відповідь, вони забезпечили вісім молодих птахів високотехнологічними трекерами, які відстежували всі основні параметри польоту – буквально кожен помах крил.

В результаті з’ясувалося, що андські кондори входять в число хребетних з найменшими витратами на своє пересування. Під час польоту вони практично не махають крилами, використовуючи висхідні потоки повітря для планування, і здатні таким чином триматися в повітрі тривалий час не докладаючи особливих зусиль – рекорд, який був зафіксований біологами в ході їх експерименту, склав 5 годин польоту на відстань в 172 кілометри без єдиного помаху крил.

Під час польоту 75% помахів крил в Андського кондора припадає на момент зльоту. Також йому потрібно докладати зусиль під час посадки й для пересування між слабкими висхідними потоками на початку дня, коли повітря ще не прогрівся. Проте, навіть в не найсприятливіших умовах енерговитрати на політ залишаються вкрай низькими, і навіть взимку кондори махають крилами приблизно дві секунди на один кілометр відстані.

Автори дослідження особливо відзначили, що всі піддослідні птахи були молодими, тобто здатність до економії енергії під час польоту з’являється вже на ранніх стадіях життя. Отримані ж в ході проведеного експерименту результати мають значення не тільки стосовно Андських кондорів – вони, зокрема, проливають світло і на те, яким чином могли літати великі вимерлі Птахи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments