Людина

Мозок сучасної людини став розвиватися менше двох мільйонів років тому

Антропологи виявили, що мозок наших людиноподібних предків почав перетворюватися в «людський» набагато пізніше, ніж вважалося досі: лише близько 1,7 мільйона років тому.

Зліва — реконструйований череп і мозок дманісійця, праворуч — людини зі стоянки Сангіран в Індонезії / © Ponce de Le?n., Zollikofer, UZH

Людський мозок набагато більший, ніж у найближчих людиноподібних родичів, і помітно відрізняється структурою кори. Його тканини не окаменіють і не зберігаються. Тому оцінювати мозок давно вимерлих предків людей доводиться по ендокарду — рельєфу внутрішньої сторони черепа, який зображає борозни, звивини й навіть великі судини мозку. Деякі такі роботи показують, що істотні зміни в будові органу почалися ще в австралопітеків, близько 2,5-2,7 мільйона років тому. Однак автори нової статті, опублікованій в журналі Science, прийшли до більш пізнього періоду – 1,7 мільйона років, тобто вже після першого виходу Homo з Африки.

Антропологи на чолі з Крістофом Золлікофером (Christoph Zollikofer) з Цюріхського університету порівняли ендокард ранніх видів людей. Були отримані детальні 3D-моделі внутрішньої поверхні черепів у древніх жителів Африки, а також Західної (дманісійці) і Південно-Східної (Homo erectus) Азії. В цілому дослідники розглянули понад 30 останків віком від 70 тисяч до двох мільйонів років.

 

Зліва — реконструйований череп і мозок дманісійця, праворуч — людини зі стоянки Сангіран в Індонезії / © Ponce de Le?n., Zollikofer, UZH

Увага вчених відразу привернуло місце сходження венного шва і предцентральної борозни. У людиноподібних вони перетинаються ближче до передньої сторони мозку, а у людей ця точка зміщена назад через розростання кори лобових часток. Виявилося, у дманісійців, що жили близько 1,8 мільйона років тому, зберігалося ще примітивне розташування цих ділянок. Це, на думку авторів, свідчить про примітивність і їх мозку.

Свідоцтва переходу до більш сучасної будови лобових часток виявили у жителів Африки лише після 1,7 мільйона років тому, коли, можливо, вони знайшли здатність до мовлення і складної гарматної діяльності. Виходить, цей процес почався навіть пізніше, ніж перший вихід представників нашого роду (Homo erectus) з Африки, який відносять до 2,1 мільйона років тому. При цьому вже півтора мільйона років тому цілком сучасний мозок був у жителів Індонезії, останки яких знайшли на Яві, на стоянці Сангіран.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button