Фото

9 найпопулярніших шкідливих речовин і що вони роблять з мозком

Нюхнути — і світ перетворюється в барвистий калейдоскоп танцюючих візерунків і хвиль звуків; ковтнути — і м’язи у вашому тілі розтікаються, як желе. Так, різні речовини дозволяють людині досліджувати світ навколо абсолютно різними способами, але їх наслідки приємними ніяк не назвеш. Так що насправді наркотичні речовини роблять з людським мозком? Давайте дізнаємося.

Марихуана

Коли активна речовина марихуани — тетрагідроканнабінол — потрапляє в мозок, воно спонукає його клітини виділяти «приємний» нейромедіатор дофамін. Дофамін — це частина системи мозку, він змушує нас відчувати себе добре і отримувати максимум задоволення від таких простих речей, як їжа або секс.

Перезбудившись, підкріплювальна система створює відчуття ейфорії. Саме тому в деяких випадках надмірне вживання марихуани може стати проблемою: чим частіше людина входить у стан ейфорії, тим менше інших почуттів відчуває.

Чарівні грибочки

Недавнє дослідження показало, що головний психотропний інгредієнт грибів — псилоцибін — придушує звичайну діяльність мозку і замість цього ривком запускає нові зв’язки між різними його ділянками. Можливо, саме ці нові зв’язки і викликають галюцинації на кшталт «бачу звуки» або «чую кольори» і надають грибів ефект антидепресанту. Варто мати на увазі, що вживання грибів пов’язане з ризиком для здоров’я, що включає в себе неприємні галюцинації і зростаюче почуття тривоги.

Алкоголь

Як і будь-який інший наркотик, алкоголь впливає на хімію мозку, змінюючи рівні нейромедіаторів — хімічних трансмітерів, які передають сигнали, контролюючі наше мислення і поведінку. Алкоголь уповільнює мислення, дихання і серцебиття, зупиняючи наші «збудливі» передавачі — ті, що зазвичай підвищують рівень енергії. Натомість він посилює наші «гальмуючі» передавачі — ті, що зазвичай змушують нас заспокоїтися. Ось чому говорять: п’яному і море по коліно.

Героїн

Мозок трансформує героїн в морфін, який зв’язується з молекулами в клітинах мозку і тіла під назвою опіоїдні рецептори. Вони впливають на сприйняття болю і приємних відчуттів. Це пояснює неймовірне сильне відчуття ейфорії, яке багато хто відчувають при введенні цього наркотику. Так як опіоїдні рецептори також містяться в стовбурній частині мозку, головному контрольному центрі, передозування може призвести до уповільнення або зупинку дихання, пошкодження мозку, коми або смерті.

Легальні болезаспокійливі на основі опіатів

Нещодавнє дослідження пролило світло на потенційний зв’язок між героїном і опіоїдними болезаспокійливими, такими як вікодин або оксиконтін. У людей, які зловживали опіатами, в 40 разів зростала ймовірність почати вживання героїну. Це пояснюється тим, що природа впливу опіатів на мозок схожа з впливом героїну.

Кофеїн

Кофеїн — найпоширеніша у світі психотропнаа речовина. Він стимулює центральну нервову систему і тимчасово піднімає настрій. Але він також здатний підвищити рівень адреналіну, що заряджає енергією і потенціалом для активної діяльності, але в підсумку може спровокувати тривожність і дратівливість. За своєю структурою кофеїн схожий на молекули аденозину, які, у свою чергу, зменшують процеси збудження у мозку. Заміщення його кофеїном призводить до стимулюючого ефекту.

ЛСД

Як і чарівні гриби, ЛСД — галюциноген. Галюциногени впливають в основному на область мозку, відповідальну за регулювання нашого настрою, думок і сприйняття, проте також впливають на те, як ми реагуємо на стрес. ЛСД викликає найрізноманітніші галюцинації — наприклад, під його впливом можна відчувати політ або побачити власну смерть. Короткостроковий ефект ЛСД може включати імпульсивність, швидку зміну емоцій від ейфорії до смутку, запаморочення і підвищене серцебиття.

Синтетичний наркотик флакка

Так як флакка — відносно новий наркотик, механізм його впливу на мозок ще ретельно не вивчався. На даний момент можна порівнювати його з близькими «родичами» такими як кокаїн або амфетамін. Ці наркотики викликають прилив двох речовин: дофаміну («хорошого» нейромедіатора) та норадреналіну, який прискорює серцебиття і підвищує рівень хвилювання. Як і у більшості інших наркотиків, у флаккі є «відхідняки». Найчастіше це виражається в тому, що людина знову і знову повертається до вживання наркотику, щоб позбутися негативних відчуттів. Передозування пов’язана з такими побічними ефектами, як хвилювання, параноя, галюцинації та агресивна поведінка.

Екстазі

Екстазі, або МДМА, збуджує активність як мінімум трьох різних нейромедіаторів, включаючи дофамін, норепінефрін і серотонін, які відіграють найважливішу роль в підтримці гарного настрою. Підвищені рівні серотоніну можуть пояснити той сплеск настрою й енергійності, який відчувають люди, які брали МДМА, але зниження рівня цього ж серотоніну є і причиною довгих днів нудьги. Вчені довели, що хронічне вживання МДМА (декілька таблеток кожні вихідні протягом декількох років або 10-20 таблеток за вихідні) дуже погано впливає на роботу мозку. Люди, що приймають МДМА постійно, втрачають пам’ять і здатність чітко сприймати інформацію.

Натхнення: www.fresher.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button