Фото

Як вчені виявили гігантських бджіл, яких ніхто не бачив більше 100 років

Дивлячись на фотографію гігантської бджоли Уоллеса, важко повірити, що довгий час вона залишалася невловимою для вчених!

Величезні, вчетверо більше звичайних медоносних бджіл, чорні комахи найбільше схожі на гангстерів бджолиного світу. Дивно, але перед вами – найперші фотографії гігантської бджоли Уоллеса (Megachile pluto), оскільки з 1981 року ці істоти були буквально втрачені для науки.

Simon Robson

Як таким великим комахою вдавалося переховуватися від людей, не розуміє ніхто. Розмах крил самок досягає шести сантиметрів – це абсолютний рекорд серед бджіл! Вони живуть в деревних насипах термітів, на кількох північних островах Малуку в Індонезії й використовують свої величезні мандібули, щоб збирати деревну смолу. Ця смола охороняє гніздо від руйнування і також не дозволяє термітам проникати в «бджолину» частина вулика.

Вперше бджолу описав британський натураліст Альфред Рассел Уоллес в 1858 році, подарувавши їй своє прізвище. І лише через більш сотні років її повторно «відкрив» ентомолог Адам Мессер. Це сталося в 1981 році. Він знайшов шість гнізд на островах Бакана, завдяки чому отримав унікальну інформацію про гніздування і фізіології цих гігантських бджіл. І все. З того часу нових спостережень не було.

Почасти це пов’язано з розташуванням ареалу проживання бджіл Уоллеса. Північні острови Малуку далекі від цивілізації, особливо ті їх частини, де мешкають бджоли. В кінці минулого місяця група з чотирьох дослідників відправилася в Індонезію з метою знайти нарешті невловимих істот. Завдання було не з простих: п’ять днів вчені шукали величезні термітники й обшукували кожен по кілька разів в надії, що потенційно мешкають усередині бджоли видадуть себе. Нарешті, в останній день, їх гід виявив насип з незвично низькою кількістю живучих у ній термітів – там-то і вдалося відшукати чорних гігантів.

Clay Bolt

Однак на цьому справжня робота ще тільки починається. Дослідники практично нічого не знають про цих дивовижних комах, особливо про соціальну біологію в рамках даного конкретного виду – відмітної риси всіх бджіл. Зараз міжнародна команда співпрацює з індонезійськими колегами, щоб спробувати відшукати й інші місця гніздування бджіл Уоллеса.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button