Земля

92 гнізда з скам’янілими яйцями гігантських динозаврів знайшли в Індії (фото)

Дослідники відкрили найбільше місце гніздування титанозаврів - одних з найбільших динозаврів, які коли-небудь жили на Землі.

Палеонтологи з університетів Делі і Нью-Делі під час розкопок в Індії знайшли 256 скам’янілих яєць титанозаврів. Вони збереглися в 92 гніздах, розташованих на великій ділянці, який простягнувся з півночі на південь Індостану на відстань в 1 000 км. Відкриття розкриває різноманітність і особливості життя одних з найбільших тварин крейдяного періоду.

Скам’янілі яйця титанозаврів різного ступеня збереження. Зображення: Dhiman et al., PLOS ONE

Титанозаври – рід великих рослиноїдних ящеротазових динозаврів. Ці тварини досягали в довжину більше 10 м. Автори дослідження ідентифікували три різних типи кладки (кругову, комбіновану і лінійну) і шість видів яєць (оовідів). Це говорить про велике видове різноманіття титанозаврів, ніж вважалося раніше.

Виходячи з розташування гнізд, палеонтологи дійшли висновку, що ці титанозаври закопували свої яйця в неглибокі ями, як сучасні крокодили. При цьому окремі патології, наприклад, рідкісний випадок «яйце в яйці», свідчить про те, що репродуктивна фізіологія цих динозаврів нагадувала пташину. Швидше за все титанозаври відкладали яйця послідовно, як сучасні птахи.

Три типи кладки: кругова (зверху), лінійна (знизу зліва) і комбінована (знизу праворуч). Зображення: Dhiman et al., PLOS ONE

Дослідники також вважають, що титанозаври віддавали перевагу колоніальному гніздуванню. Про це говорить відносно близьке розташування кладок. При цьому той факт, що відстань між гніздами залишало мало місця для дорослих динозаврів, підтверджує теорію про те, що батьки кидали новонароджених дітей напризволяще.

Палеонтологи відзначають, що відновити репродуктивну поведінку викопних тварин дуже важко. Але така рідкісна масштабна знахідка відкриває безліч подробиць з життя стародавніх мешканців Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button