Земля

Зміна клімату вплинула на повені в Європі

Нове дослідження європейських учених показало, що глобальна зміна клімату за останні 50 років зробила істотний вплив на повені в Європі. Однак зміни нерівномірні. Порівняно з усталеним графіком середини минулого століття, сьогодні повені десь приходять раніше, десь пізніше звичайного.


Так, на півдні Англії масштабні повені в даний час приходять на 15 днів раніше, а на річках, що впадають у Північне море, навпаки, на вісім днів пізніше звичайного, йдеться у статті, оприлюдненій в журналі Science.
Між тим, повені, спричинені підвищенням рівня води в річках, впливають на більшу кількість людей, ніж будь-яке інше природне лихо. Вчені оцінюють передбачуваний глобальний збиток від річкових повеней більш ніж в 100 мільярдів доларів на рік.

У новому дослідженні європейських вчених вивчаються дані спостережень з 4262 гідрометричних станцій в 38 країнах, починаючи з 1960 року. Аналіз цих даних вказує на очевидне, але складний вплив глобальної зміни клімату на річкові повені.

Вчені встановили, що, крім безпосередньо опадів, на характер повеней впливають і інші фактори, такі як кількість вологи, що вже знаходиться в ґрунті, а також деякі аспекти землекористування, які можуть прискорити природний стік води з пагорбів.

Найбільш послідовні зміни зафіксовані дослідниками у північно-східній Європі навколо Скандинавії, де більш раннє танення снігу через більш високі температури призводить до більш ранніх весняних паводків. Приблизно на половині станцій моніторингу зафіксовано наступ повеней на вісім днів раніше, ніж 50 років тому.

Найбільш суттєві зміни спостерігаються на заході Європи, від Португалії до Південної Англії. Тут половина станцій зафіксувала наступ повеней щонайменше на 15 днів раніше звичайного, чверть станцій — на 36 днів раніше, ніж у 1960 році.

У цих регіонах проблема полягає не в активному таненні снігу, а в насиченні ґрунту вологою. Максимальна кількість опадів, як правило, тут припадає на осінь, і ця волога зберігається в ґрунтах. Чим сильніше і чим раніше випадають дощі, тим швидше поповнюються ґрунтові води і насичується ґрунт.

Що стосується зворотної тенденції, то вона спостерігається у Північному морі, в Нідерландах, Данії та Шотландії. Вчені вважають, що це пов’язано зі змінами в Північноатлантичному коливанні (САК), через що шторми йдуть через океан до Європи. Згідно з цим дослідженням, зараз шторми досягають берегів Європи пізніше, ніж півстоліття тому в результаті і річкові повені відбуваються пізніше.

Автори дослідження вказують на те, що подібні зміни в режимі паводків буду мати суттєві наслідки для економіки регіону. Так, через зміни річкових екосистем зміниться і час нересту лосося. Певні зміни дана кліматична тенденція буде мати і для гідроелектростанцій та сільського господарства, оскільки поля будуть залишатися вологими довше.

Крім того, експерти наголошують, що результати дослідження вказують на необхідність переглянути інфраструктуру європейських міст, які стоять на великих річках. Очевидно, що існуючих заходів захисту від повеней у нових кліматичних реаліях може виявитися недостатньо.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button