Екологія

Аерозолі звинуватили в збільшенні частоти посух в тропіках

Часті посухи в тропіках, а також повені і зливи, що захопили екваторіальні країни Землі, були породжені незвичайною взаємодією аерозолів і хмар, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.


“Ми з’ясували, що взаємодії між частинками аерозолів і хмарами викликали масштабні зрушення в тому, як випадали опади протягом останньої половини 20 століття. Вони будуть грати ключову роль у випаданні опадів у тропіках в майбутньому”, — розповідає S-Сік Чун (Eui-Seok Chung) з університету Майамі (США).

Вважається, що аерозолі — мікроскопічні краплі рідких речовин і тверді частинки — відбивають частину сонячних променів і сприяють конденсації вологи в хмарах, що помітно “охолоджує” нашу планету. Більшість кліматологів припускає, що більша частина аерозолів утворюється завдяки дії парів аміаку та сірчаної кислоти в нижніх шарах атмосфери.

Як показують останні кліматичні дослідження, різке підвищення концентрації аерозолів в атмосфері в останні 10-15 років є однією з причин того, чому глобальне потепління дещо пригальмувало свій перебіг у 2000 роках. Тому багато вчених сьогодні всерйоз замислюються над тим, щоб почати штучно засівати атмосферу Землі аерозолями для ще більшого уповільнення потепління. Інші кліматологи сумніваються в цьому, говорячи про низьку силі впливу аерозолей на клімат.

Чун і його колеги з’ясували, що аерозолі можуть найсильніше впливати не на температури, а на те, як випадають опади в екваторіальному і тропічних кліматичних поясах Землі, проаналізувавши те, як змінювався малюнок випадіння опадів на планеті за останні 20-30 років.

Ці зміни, як раніше вважали вчені, були пов’язані зі зрушеннями в характері руху вітрів, які викликаються підвищенням температури поверхневих вод світового океану і загальним зростанням середньорічних температур. Спостереження американських кліматологів показують, що в цьому процесі замішаний як мінімум ще один фактор – зростання концентрації крапельок і частинок аерозолів в атмосфері.

Як свідчать розрахунки вчених, додавання аерозолів в кліматичні моделі, в яких відсутнє глобальне потепління і зростання концентрації парникових газів, може саме по собі привести до серйозних змін в характері випадіння опадів, зрушуючи їх у бік екватора і помірного поясу від тропіків, де сьогодні спостерігаються постійні посухи.

Причиною всіх цих змін, за словами кліматологів, є те, що аерозолі роблять хмари в тропіках більш щільними і більше короткоживучими, завдяки чому опади у екватора і в помірному поясі, де формуються дощові хмари, відбуваються сьогодні частіше, ніж в минулому. Відповідно, цей же механізм пояснює те, чому тропічні регіони усіх континентів світу все частіше охоплюють масштабні засухи.

Цей фактор, як вважають кліматологи, слід враховувати при прогнозуванні подальших наслідків глобального потепління і того, які політичні та економічні проблеми воно може викликати в тих країнах тропіків, де вже сьогодні спостерігається нестача їжі та постійний неврожай через посухи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button