Земля

Африканська сарана “мінує” грунт яйцями, здатними пережити навіть сильну посуху

Вчені довго не могли зрозуміти, чому після перших же дощів в посушливих регіонах Африки з’являється величезне скупчення сарани. Виявилося, що комахи закладають в грунт яйця, які в «сплячому режимі» чекають перші краплі дощу місяцями.

Провінції Північний Кейп і Східний Кейп у Південній Африці недавно випробували найтривалішу посуху за останні 100 років. Семирічна посуха, що почалася через відсутність дощів в лютому 2013 року, завдала шкоди цій громаді вівчарських господарств.

Коли в жовтні 2020 року, нарешті, випали літні дощі, фермерам довелося боротися з новою загрозою – величезними зграями сарани. Бура сарана, що мешкає в цій області, в основному харчується травою, але поїдає будь-які зелені рослини і, в тому числі знищує кукурудзяні поля.

Дві провінції входять до складу Нама-Кару, великого відкритого посушливого регіону, в якому переважає невисока чагарникова рослинність. Останній спалах активності сарани в регіоні стався в 2012 році, тому виникає цікаве питання: як саме комахи пережили тривалу посуху і так швидко розплодилися відразу після дощів?

Відповідь полягає в тому, що яйця можуть виживати в грунті протягом декількох років, а ембріони розвиваються з різною швидкістю в залежності від умов навколишнього середовища.

Бура сарана (Locustana pardalina) – це адаптована до посушливого клімату сарана, ендемічна для Південної Африки. Цей вид відрізняється від стадної сарани, що мешкає в інших частинах Африки. Вона регулярно збирається в зграї в регіоні Нама-Кару, і ці спалахи можуть поширюватися на південні частини сусідніх Намібії і Ботсвани.

Самка сарани відкладає в середньому 380 яєць за своє життя в 6-10 окремих гніздах. Яйця захищені тим, що знаходяться в грунті і забезпечені пористим ковпачком. Вони надзвичайно стійкі до посухи і будуть залишатися в грунті до тих пір, поки не отримають достатньо вологи для вилуплення. Кожне яйце містить ембріон, який в кінцевому підсумку перетвориться на дорослу особину.

Як показало недавнє дослідження, розвиток ембріона досить складний. У деяких яйцях відбувається затримка розвитку зародка незалежно від доступної вологи, тоді як в інших яйцях ембріон починає розвиватися, як тільки дорога вода стає доступною.

При цьому обидва типи яєць можна знайти в одній кладці. Всі ембріони обох типів яєць можуть знижувати швидкість свого розвитку при несприятливих умовах навколишнього середовища. Тому яйця можуть залишатися в грунті протягом декількох років, а ембріони очікують отримання достатньої кількості вологи для завершення розвитку.

Це призводить до синхронного вилуплення при достатній кількості дощу, оскільки всі ембріони знаходяться на одній і тій же стадії розвитку, незалежно від того, коли були відкладені яйця. Поодинокі самки, як правило, відкладають яйця в одних і тих же місцях, і тому в них відбувається накопичення яєць.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button