Земля

Земля стикається з астероїдами вдвічі частіше, ніж 300 мільйонів років тому

Нове датування місячних кратерів показала, що з початку пермського періоду Земля і її супутник стали бомбардуватися метеоритами набагато інтенсивніше.

За останні епохи частота зіткнення Землі з астероїдами не зменшилася, а зросла. У наш час такі події відбуваються в 2,5 раза частіше, ніж 290 мільйонів років тому — можливо, це пов’язано з дестабілізацією астероїдного поясу. Про це Сара Мазруї (Sara Mazrouei) і її колеги з Університету Торонто пишуть у статті, опублікованій в журналі Science.

Геологічна активність Землі порівняно швидко стирає помітні сліди зіткнення з кометами і астероїдами. Однак Місяць мертвий і нерухомий, знаходиться зовсім близько — у тих же умовах — і відчуває приблизно ті ж зустрічі, що і наша планета. Його поверхня може зберігати старі шрами десятками і мільйонами років, а з ними — і «літопис» нашого спільного минулого. Інструменти і методи, які з’явилися в останні роки, дозволили провести цю роботу на більш детальному рівні.

Сара Мазруї і її співавтори використовували інфрачервоний радіометр DLRE, встановлений на борту американського зонда LRO, який працює на місячній орбіті вже мало не 10 років. Це дозволило провести точні вимірювання температури ґрунту біля поверхні 111 кратерів діаметром понад 10 кілометрів. Цей матеріал може різко і дуже сильно нагріватися під впливом удару і відсутність атмосфери остигає повільніше, ніж на Землі. Крихітні відмінності в температурі дозволили датувати походження кратерів віком аж до мільярда років.

Земля сталкивается с астероидами вдвое чаще, чем 300 миллионов лет назад
Найбільші місячні кратери, досліджені LRO /©Alex Parker, Southwest Research Institute

Така робота показала, що з часу 290 мільйонів років тому, коли на Землі почався пермський період — число зіткнень з метеоритами сильно зросло. Певну причину цього назвати поки складно. Автори припускають, що зростання числа астероїдів може бути викликаний дестабілізацією траєкторій руху тіл в головному поясі астероїдів, розташованому між орбітами Марса і Юпітера. Вплив цієї далекої події на наше життя може бути виключно велике: зрештою, саме метеоритний удар 66 мільйонів років тому поставив крапку в довгій епосі царювання динозаврів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button