Земля

Акули-молоти затримують дихання, щоб не замерзнути під час полювання

Перші відомі риби, здатні затримувати дихання, використовують цей навик для глибоководного полювання. Дослідження опубліковано в журналі Science.

 

Дослідники з Гавайського університету в Маноа встановили, що акули-молоти ( Sphyrna lewini ) вміють затримувати дихання. Вони використовують цю здатність при зануренні на велику глибину під час полювання в холодній воді на кальмарів і інших глибоководних тварин.

Іхтіологи виявили цю незвичайну здатність під час масштабного спостереження за життям і звичками акул-молотів. Для цього вони встановили на тваринах пристрої, які одночасно вимірювали температуру їх м’язів, глибину занурення, орієнтацію тіла в просторі і рівень фізичної активності.

Акулы-молоты задерживают дыхание, чтобы не замерзнуть во время охоты

Акули-молоти біля узбережжя Гавайських островів. зображення: Deron Verbeck, University of Hawai’i at M?noa

Аналіз показав, що м’язи цих риб залишалися теплими протягом усього занурення в глибоку холодну воду, але раптово охолоджувалися, коли акули наближалися до поверхні ближче до кінця полювання. Комп’ютерне моделювання показало, що акули-молоти повинні запобігати втрату тепла зябрами, щоб зберігати тепло під час цих глибоких занурень в холодну воду.

Аналогічні дані підтвердили спостереження: на відео плаваючою акули, зняте на глибині близько 1 км видно, що зяброві щілини тваринного щільно закриті. При цьому при аналогічній зйомці на меншій глибині тварини плавають з широко відкритими зябровими щілинами. Дослідники оцінюють здатність тварин затримувати дихання в середньому в 17 хв. При цьому на великій глибині вони проводять, як правило, не більше 4 хв, після чого піднімаються в багаті киснем теплі води і відновлюють дихання.

Акулы-молоты задерживают дыхание, чтобы не замерзнуть во время охоты

Зміна температури тіла ( червона лінія ), глибини занурення ( чорна лінія ) і прискорення биття хвоста ( зелена лінія ) під час глибоководного полювання акул-молотів. зображення: Mark Royer et al., Science

Жабри акул є природними радіаторами, які швидко охолоджували б кров, м’язи і органи, якби ці тварини не закривали свої зяброві щілини під час глибоких занурень в холодну воду. Ці акули є тепловодними тваринами, але харчуються на глибинах, де температура морської води опускається приблизно до 5 ° С.

Дослідники вважають, що адаптивний механізм — здатність затримувати дихання — розвинувся у акул для розширення доступною для полювання і харчування середовища в якості конкурентної переваги. Подібні стратегії використовують деякі морські ссавці, що полюють під водою.

Хоча очевидно, що дихаючі повітрям морські ссавці затримують дихання під час занурення, ми не очікували побачити акул, які демонструють подібну поведінку. Воно показує, що у зубчастих акул-молотів є стратегії харчування, які в цілому аналогічні стратегіям деяких морських ссавців, таких як чорні дельфіни.

Марк Ройер, Співавтор дослідження

 

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button