Всесвіт

Астрономи спостерігали космічний вибух в 10 разів яскравіше будь-якої наднової

Дослідники оголосили про відкриття найпотужнішого космічного вибуху за всю історію спостережень.

Група астрономів з Університету Саутгемптона виявила найбільший з космічних вибухів який коли-небудь спостерігався. Він більш ніж в десять разів яскравіше будь-який з відомих наднових і в три рази яскравіше найпотужнішої події приливного руйнування — загибелі зірки при наближенні до чорної діри.

Дослідники спостерігають вибух AT2021lwx вже понад три роки, що істотно перевищує тривалість яскравого світіння наднових: вибух вмираючої зірки, як правило, видно тільки протягом декількох місяців. Потужне джерело яскравого випромінювання розташоване на відстані майже 8 млрд. світлових років і через три роки після першого виявлення все ще фіксується мережею телескопів.

Минулого року астрономи зафіксували найяскравіший вибух за всю історію спостережень: гамма-сплеск GRB 221009A. Хоча ця подія була яскравіше, ніж AT2021lwx, воно тривало всього кілька хвилин. Тому загальна кількість енергії, що вивільняється далеким і довгим вибухом, набагато більше, ніж при гамма-сплеску.

AT2021lwx вперше був виявлений в 2020 році установкою для виявлення транзієнтних об’єктів ім. Цвіккі ( ZTF) і підтверджений системою оповіщення про зіткнення з астероїдами (ATLAS). Ці системи досліджують нічне небо в пошуках динамічно змінювальних об’єктів: астероїдів або комет, але також можуть фіксувати яскраві космічні події, такі як наднові.

Дослідники вважають, що такий потужний і тривалий вибух може викликати величезну хмару газу (в основному водню) зруйноване надмасивної чорною дірою. Частини хмари, розмір якої в тисячі разів перевершує Сонце, поглинаються чорною дірою, посилаючи ударні хвилі крізь залишки самої хмари і «пончик» з пилу, що оточує надмасивний об’єкт.

Щоб виключити альтернативні версії і підтвердити цю гіпотезу, дослідники збирають додаткові дані про вибух, вимірюючи різні довжини хвиль, включаючи рентгенівські промені. Аналіз допоможе виявити поверхню і температуру об’єкта, а також зрозуміти, які основні процеси відбуваються в ньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button