Земля

Банкіри можуть навчитися уникати криз у мавп

Соціальні зв’язки приматів можуть надати цінну інформацію, яка допоможе передбачити і уникнути глобальних катастроф типу фінансової кризи 2008 року. Так вважають учені Каліфорнійського університету в Девісі.

Поведінка макак – резусів в неволі і банківська індустрія включають в себе складні зв’язки. Дослідники припускають, що кризи іноді виникають внаслідок порушень внутрішніх зв’язків, а не через зовнішні чинники. Таким чином, катастроф можна уникнути, стежачи за змінами в ключових внутрішніх зв’язках.

Банкіри можуть навчитися уникати криз у мавп

За словами професора статистики та головного автора дослідження Фусінг Хье, порівнювати мавп і банківську систему – досить нетрадиційний крок, однак автори впевнені, що таке порівняння напрошується саме собою.

Моделі зв’язків, створені на підставі даних спостереження за макаками – резусами, допомагають зрозуміти, а потім запобігти соціальній кризі серед них. Ці моделі потім застосували для банківської системи. Дослідники визначили, що найбільш важливою діяльністю в будь-якій системі є та, яка впливає на інші стосунки. Наприклад, зв’язки в співтоваристві мавп, що живуть в неволі, ґрунтуються на взаємному обшуковуванні, бійках, допомоги в бійках і вираженні статусних сигналів типу демонстрації зубів. У банківській індустрії основна активність розвивається навколо міжбанківських кредитів, синдикації позик, випусків облігацій та послуг страхування.

Дослідники говорять, що банки не показують зуби, але, наприклад, міжбанківське кредитування може бути зв’язком, порівнянним за важливістю з сигналами, які змушують підкорятися членів мавпячої колонії. Ці зв’язки вкрай важливі, оскільки серйозно впливають на стабільність інших відносин або зв’язків в будь-яких з цих систем.

Вчені стверджують, що вимірювання змін в моделях відносин, а також патернів залежності дозволять визначити зростаючі хвилювання в системі, вичленувати наростаючі проблеми і втрутитися до того, як вони досягнуть критичної точки.

Натхнення: iscience.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button