Земля

Альтруїзм допомагає птахам в далеких перельотах

Кожен хоча б раз у житті бачив пташину зграю, яка летить в далині і нагадує велику букву V. Вона не змінює своїх обрисів навіть протягом дуже тривалого часу перельоту. Орнітологи вирішили розібратися в тому, як птахам вдається залишатися “в строю” під час далеких перельотів. В результаті вчені прийшли до цікавого висновку: в даному випадку все визначає зовсім не ватажок, а альтруїзм тварин.

1-03-02-2015-600-341

У роботі над даним дослідженням брала участь велика міжнародна команда вчених. В рамках свого експерименту біологи вивчали 14 молодих особин виду Geronticus eremita, також відомих як лісові ібіси. Ці птахи мігрують від Зальцбурга в Австрії до Орбетелло в Італії.

Читайте також: Птахи теж вміють любити (фото)

На тулубі кожного птаха вчені закріпили датчики з об’ємом пам’яті в 23 гігабайти. В результаті дослідники змогли простежити за тим, як поводяться окремі особини, перебуваючи в V-подібній зграї.

Результати аналізу отриманих даних вказали на безліч дивовижних особливостей поведінки лісових ібісів. Виявляється, птиці часто міняли своє місце розташування в польоті, коли чисельність зграї варіювалася від двох до 12 особин. Кожен птах проводив в середньому близько 32% часу польоту, користуючись висхідними потоками, що створювали інші птахи.

[ads2] Нагадаємо, що будь-який переліт є вкрай ризикованою пригодою для кожного птаха: попередні дослідження показали, що до 35% молодих птахів може померти від виснаження при першій міграції. Однак польоти в чітко організованій зграї можуть заощадити життєву енергію її членів на 10-14%.

У своїй роботі команда вчених спробувала розібратися в тому, чому за своєю природою егоїстичні індивідууми беруть на себе обов’язок генерувати висхідні потоки, полегшуючи політ іншим членам зграї. Також орнітологів цікавило, як індивідууми з однієї зграї захищаються від “нахлібників” – птахів, що використовують висхідні потоки їх косяка, але не вносять своєї лепти.

“Наше дослідження показує, що складові взаємногої кооперативної поведінки можуть бути дуже простими. Лісові ібіси часто подорожують парами, де один із птахів ведучий, а інший – ведений. Останій користується висхідними потоками повітря, які генерує ватажок. Ми виявили, що в цих парах індивідууми змінюють позиції точно в той час, коли лідируюче положення стає занадто ризикованим для ватажка, а ведений птах може підмінити його “, – розповідає провідний автор дослідження Бернхард Фйолькль (Bernhard Voelkl) з Оксфордського університету.

Часто лісові ібіси подорожують по двоє. З точки зору витрати енергії це вигідніше, ніж поодинці (фото M Uns?ld).

2-03-02-2015-600-450

Під час парних перельотів енергетичні витрати для кожного індивідуума знижуються в порівнянні з тим, якби птиці здійснювали тривалі міграції в поодинці. Що стосується подорожей в більш численних зграях, то в таких випадках G. eremita економлять ще більшу кількість енергії. І це навіть незважаючи на те, що великі косяки, як правило, виявляються менш стабільними, відзначають вчені.

“Наше відкриття полягає в тому, що навіть у великих зграях вся організація тримається на парах провідних і ведених птахів, які по черзі змінюють один одного”, – говорить Фйолькль.

Примітно, що стороннього втручання (з боку інших птахів) в зграю орнітологи не виявили. Дослідники пов’язують це з тим, що сам ризик перельотів дуже високий, і тому ніякі сторонні індивідууми не намагаються примкнути до летючої зграї, тільки щоб скористатися її висхідними потоками.

Вигода для всієї зграї очевидна, проте багато біологів, які дотримуються теорії про егоїзм будь-якої живої одиниці, сумніваються в тому, що членами пташиної зграї рухає альтруїзм.

Читайте також: Міграції тварин, комах і птахів — фоторепортаж

У природі не раз виявлялися приклади “безкорисливої” поведінки тварин по відношенню до родичів, які не перебувають у сімейній парі з “дарувальником”. Однак нинішні висновки все одно вимагають пошуку додаткових доказів з боку поведінкових і еволюційних біологів.

Наступні дослідження тієї ж команди орнітологів будуть спрямовані на вивчення молодих лісових ібісів, які з часом розвивають свої навички спільної роботи в зграї. Також вчені планують повторити експеримент з використанням більшого числа датчиків, в тому числі і детекторів частоти серцевих скорочень і дихання.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button