Земля

Динозаври могли загинути від цілої серії астероїдних ударів

Міжнародна команда вчених за результатами сейсмічних вимірювань виявила підводний кратер, який утворився в результаті зіткнення астероїда з Землею близько 66 мільйонів років тому. Одночасно астероїд Чиксулуб впав біля узбережжя півострова Юкатан, Мексика. Удар Чиксулуба вважається основною причиною загибелі динозаврів. Можливо, причиною загибелі динозаврів і крейдо-палеогенового вимирання стала ціла серія астероїдних ударів.

Image by Science Photo Library from Canva

Вчені з університетів Арізони, Единбурга і Техасу в результаті сейсмічних вимірювань знайшли кратер, який утворився при зіткненні астероїда з Землею близько 66 мільйонів років тому. Приблизно в цей же час астероїд Чиксулуб зіткнувся із Землею біля узбережжя півострова Юкатан, Мексика. Удар Чиксулуба вважається основною причиною загибелі динозаврів.

Названий на честь найближчої підводної гори кратер Надір має діаметр близько 8 км і прихований на глибині 400 м під морським дном приблизно в 400 км від узбережжя Гвінеї, Західна Африка. Команда вважає, що астероїд, який створив кратер Надір, міг утворитися в результаті розпаду батьківського астероїда або навіть рою астероїдів.

Згідно з комп’ютерним моделюванням, кратер утворився при падінні астероїда розміром близько 400 м в океан на глибину 800 м.

“Це викликало б цунамі висотою понад майже кілометр, а також землетрус магнітудою понад 6,5», — говорить співавтор статті Вероніка Брей. “Хоча це набагато менше, ніж глобальний катаклізм від удару Чиксулуба, Надір зробив значний внесок у локальні руйнування. І якщо ми знайшли одного “рідного брата” Чиксулуба, виникає питання: а чи є інші?»

Передбачуваний розмір астероїда приблизно відповідає астероїду Бенну, цілі місії NASA OSIRIS-REx. Згідно з розрахунками Вероніки Брей, енергія, що виділилася в результаті удару приблизно в 1000 разів перевищувала енергію виверження вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай в полінезійській країні Тонга 15 січня 2022 року. Це виверження приблизно в 100 разів могутніше, ніж бомба скинута на Хіросіму. Значить удар, після якого утворився Надир, — це приблизно 100 000 таких бомб.

“Кратер Надір – захоплююче відкриття другого удару, близького за часом до крейдо-палеогенового вимирання”, – сказав співавтор дослідження Шон Гулік, з Техаського університету в Остіні. “Хоча він набагато менший, ніж Чиксулуб, саме його існування вимагає від нас дослідження можливості цілої серії астероїдних ударів в пізньому крейдяному періоді».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments