Наука

Американські біологи виявили комах, які змінюють розміри власного мозку

Робочі особини індійських стрибаючих мурах можуть то відновлювати, то знову втрачати здатність до розмноження, причому під час цих перетворень їх мозок на чверть змінюється в розмірах.

© Kalyan Varma, Wikimedia Commons

Велика колонія мурашок складається з безплідних і безкрилих самок, які грають ролі робітників, солдатів, няньок і навіть «фармацевтів». Розмножується лише матка, і її загибель, як правило, означає загибель всієї родини. Однак в деяких випадках стерильні особини здатні докорінно міняти свою фізіологію, відновлюючи фертильність і претендуючи на роль нової «цариці». Найвідоміший приклад подібного перетворення — індійські стрибають мурахи (Harpegnathos saltator).

Зовні вони змінюються мало. Однак в організмі відбуваються глибокі перебудови: збільшуються яєчники, різко зменшуються отруйні залози, а мозок «всихає» на чверть — всі ресурси спрямовуються на виробництво нових яєць. Такі «розмножуються робочі» називаються гамергатамі. Ті з них, хто не зумів стати королевою, можуть повторити цей перехід у зворотному напрямку, повернувшись до свого попереднього стерильного стану. За цим зворотним процесом простежили автори нової статті, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Клінт Пеник (Clint Penick) і його колеги з університету Арізони виділили по парі гамергатів з 30 колоній H. saltator, за якими стежили в лабораторії. Одного гамергата залишали «в спокої», а другого поміщали в тимчасову ізоляцію від решти колонії, що запускало процес повернення в стерильну форму. Потім учені порівняли їх поведінку і фізіологію.

Повернення зайняло від шести до восьми тижнів і торкнулося всі змінені органи. Біологи з подивом спостерігали не тільки за зростанням отруйних залоз, а й за поверненням колишнього обсягу мозку. На відміну від матки, яка проводить дні в нерухомості й темряві, просто відкладаючи нові яйця, робочим особинам, чинним в реальному світі, мозок вкрай необхідний. Автори роботи відзначають, що його регенерація в індійських мурах — перший подібний приклад, виявлений серед комах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button