Наука

Почуття емпатії пояснили синхронними коливаннями нейронів

Група нейробіологів під керівництвом південнокорейського Інституту фундаментальних наук виявила основний нейронний механізм, який дозволяє відчувати емпатію. Дослідження на мишах показало, що синхронні нейронні коливаннями в правій півкулі мозку допомагають тваринам сприймати і розділяти страх один одного. Вчені вважають, що аналогічні реакції є і у людей.

Емпатія характерна не тільки для людей, аналогічну поведінку демонструють багато ссавців. Класичний експеримент, в якому проявляється емпатія у тварин називається «страх спостерігача». При проведенні експерименту одна з мишей піддається ударам струму, друга — спостерігає за цим через прозорий екран. У попередніх дослідженнях було показано, що “спостерігач” при цьому поділяє почуття страху з “жертвою”. Це проявляється в завмиранні тварини на місці.

Схема експерименту “страх спостерігача”. Миша демонструє завмирання не тільки при спостереженні удару струмом, але також «згадує» про пережитий страх через 24 години при наближенні до перегородки. Зображення: Seong-Wook Kim et al., Neuron

У новій роботі дослідники поєднали цей класичний експеримент з оптогенетичними дослідженнями. Дослідження показало, що, коли «спостерігач» відчуває страх в передній поясний корі і базолатеральному мигдалеподібному тілі виникають синхронізовані ритми з частотою 5-7 Гц. При цьому у “жертви” збільшення спостерігається тільки в нижньому діапазоні 3-5 Гц і тільки в базолатеральному мигдалеподібному тілі.

Щоб підтвердити зв’язок між синхронізацією ритмів і емпатією, дослідники порушили синхронізацію між двома областями мозку в правій півкулі миші-«спостерігача». Це призвело до значного зменшення ефекту завмирання, що характеризує страх. Аналогічні порушення зв’язку в лівій півкулі не впливали на поведінку тварини.

Враховуючи універсальність спостережуваного страху у ссавців, розумно припустити, що аналогічна нейронна сигнатура, що має вирішальне значення для афективної емпатії, може бути виявлена у людей і може бути використана для виявлення дисфункції емпатії у людей з психічними розладами, що включають серйозний соціальний дефіцит. ХІ-Суп Шин, керівник дослідження

Порушення зв’язку між двома відділами мозку призводило до зменшення страху і пам’яті про нього. Зображення: Seong-Wook Kim et al., Neuron

Емпатія – це здатність, яка дозволяє сприймати та розуміти емоції іншої людини, такі як радість, смуток чи страх. Це важлива функція соціального життя людини, і її порушення спостерігається при численних психічних і неврологічних розладах, таких як аутизм, шизофренія і хвороба Альцгеймера. До теперішнього часу точні механізми в мозку, що лежать в основі емпатії, не були визначені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button