Людина

З’ясувалося, що в ранньому неоліті Європи вже існував гендерний поділ праці

Вчені з Великобританії прийшли до висновку, що поділ праці за статевою ознакою з’явилося ще на зорі неолітичної епохи й зіграло, мабуть, вирішальну роль в становленні сільського господарства Європи.

 

З’ясувалося, що в ранньому неоліті Європи вже існувало гендерний поділ праці / © Getty images

Робота опублікована в журналі PLOS One. Попередні дослідження показали, що розподіл праці за статевою ознакою існувало в Європі, коли перехід до сільського господарства вже був здійснений по всьому континенту. Але залишалося багато питань про те, як саме різні завдання стали асоціюватися з чоловіками й жінками.

Щоб відповісти на це питання, вчені з Йоркського університету (Велика Британія) проаналізували понад 400 кам’яних знарядь, знайдених в могильниках по всій Центральній Європі. Датування предметів — близько п’яти тисяч років. Дослідники вивчили фізичні характеристики інструментів, наприклад мікроскопічні сліди зносу. Так вони змогли визначити призначення предметів і те, яким чином їх використали. Потім вони проаналізували їх з урахуванням ізотопних і остеологічних даних в контексті могильників, в яких були знайдені.

З’ясувалося, що в могили чоловіків клали кам’яні знаряддя, які до цього використовували для обробки дерева, забою худоби, полювання або військових дій. У могилах жінок виявили предмети, які раніше застосовували для обробки шкір або шкіри.

Дослідники відзначають, що ролі у статей були різними, але водночас рівнозначними й взаємодоповнюючими. Таким чином, вчені прийшли до висновку, що поділ праці за гендерною ознакою зіграв вирішальну роль в переході до сільського господарства. Цікаво, що ці дані варіювалися в залежності від географії. Так, вчені виявили, що на сході Європи жінки переміщалися частіше, ніж чоловіки, а на заході континенту — навпаки, частіше мігрували чоловіки.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button