Наука

Тривимірна карта показала область мозку, відповідальну за епілептичний напад

Вчені створили різноколірну тривимірну карту, яка нагадує ті, що використовують метеорологи. Вона дозволила чітко побачити, де зароджується напад епілепсії і як він поширюється по мозку.

Теплова 3D-карта / © UCSF

Американка Рашетта Хіггінс протягом 29 років жила з епілепсією – захворюванням центральної нервової системи, при якому активність мозку порушується, викликаючи судоми, напади або періоди незвичайної поведінки, а іноді й втрату свідомості. Жінка стикалася приблизно з десятьма нападами за тиждень – уві сні, в школі, на роботі. Один з таких випадків стався, коли Рашетта спускалася сходами, в результаті вона впала й отримала глибоку рану в області очей.

Ліки не допомагали знизити число нападів або полегшити їх. У 2016 році лікар відправив її на обстеження до відділення неврології Каліфорнійського університету в Сан-Франциско. Команда епілептичного центру ВНЗ рекомендувала пройти операцію: спочатку записати й виявити джерело ненормальної активності мозку, а потім видалити тканину, яка провокувала напади. Через пару років хірурги з Медичного центру Хелен Діллер в Парнас-Хайтс при Каліфорнійському університеті імплантували пацієнтці більш як 150 електродів. За допомогою електроенцефалографії лікарі цілодобово відстежували активність мозкових хвиль, щоб визначити ту саму область.

Сьогодні лікарі аналізують мозкові хвилі, переглядаючи сотні ліній на екрані, спостерігаючи за піками, амплітудами й частотою коливань. Але проблема в тому, що під час нападу електрична активність мозку різко зростає, і багато записів на ЕЕГ важко «прочитати». В Інституті нейронаук Каліфорнійського університету розробили програму, завдяки якій записи електроенцефалографії можна перевести в тривимірну карту, яка показує активність у всіх записаних ділянках мозку. В результаті вченим вдалося створити різноколірну 3D-теплову карту, що нагадує синоптичні.

Зображення вогнищ нападів, що проєктувалися на реконструкцію мозку пацієнта, чітко показує, в якій області зароджується припадок і з якою швидкістю він посилюється, поширюючись по мозку. Причому використовуючи звичайні методи, цього неможливо побачити, відзначили вчені.

Щоб відрізнити епілептичний напад від нормальної мозкової активності, автори розробки склали довжини ліній на ЕЕГ. Напади проявляються як високі піки з малою амплітудою, через що їх загальна довжина стає досить великою, а нормальні мозкові хвилі утворюють коротші лінії. Програма привласнила їм різні кольори, щоб вийшла візуалізація.

Рашетта Хіггінс / © UCSF

Технологія вже допомогла Рашетте. «Ми побоювалися, що у пацієнтки кілька областей викликають напади, – говорять учені. – Але відео чітко показало одну проблемну область. Як виявилося, нездорова активність швидко поширювалася саме з однієї “гарячої” точки “. У підсумку медикам вдалося видалити тканину, через яку відбувалися напади, і життя Хіггінс змінилося: припадків не було вже понад два роки.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments