Земля

Американські супервулкани є перспективним джерелом літію

Потрібний електромобільній індустрії матеріал може бути знайдений там, де в давнину були катастрофічні супервиверження.


Як встановили вчені зі США, домішки рубідію в солях на місці давніх виверження супервулканів означають, що в них багато літію. Таких солей чимало поблизу місць стародавніх вивержень американських супервулканів. Це суттєво полегшить пошук нових джерел цього матеріалу, споживання якого в останні роки надзвичайно швидко росте. Відповідна стаття опублікована в Nature Communications.

В даний час світове споживання літію зазнає надзвичайно бурхливе зростання. Якщо в 2016 році було вироблено менше півмільйона електромобілів, то в 2018 році, згідно з прогнозами, їх буде зроблено близько мільйона, а до 2020 року — близько півтора мільйонів. Ряд галузевих спостерігачів стверджують, що до 2030-х років їх будуть робити по кілька десятків мільйонів щорічно. Між тим літій для батарей поки що видобувається тільки з відкладень на місці соляних озер в Латинській Америці і в менших кількостях в Австралії. Перед виробниками батарей постає реальна загроза дефіциту сировини. В теорії його можна видобувати з морської води, але видобуток з сольових відкладень трохи дешевше. Саме через це геологи по всьому світу шукають нові джерела літію.

Дослідники проаналізували хімічний склад сольових відкладень на місці кальдерних озер. Кальдерою називається улоговина вулканічного походження з крутими стінками і рівним дном. Вона утворюється на вулкані після обвалення стінок кратера або в результаті його катастрофічного виверження. Потім вона заповнюється дощовою водою, яка вимиває солі з магматичних порід і відкладає їх по берегах озер. Автори встановили, що найбільше літію в тих кальдерах, куди при виверженні потрапляли кислі магматичні гірські породи. Їх високий вміст типовий для північноамериканських кальдер, що утворилися на місці виверження супервулканів кайнозойського періоду, типу Йеллоустонського.

Чим більше в сольових відкладеннях в таких районах рубідію та його сполук, тим вище виявлялося в них вміст літію. Навпаки, високий вміст цирконію вказує на те, що літію в подібних солях буде небагато. Інформація про ці “речовини-попутники” укупі з вказівкою на перспективність пошуку в кальдерах супервулканів значно спростить пошук нових джерел гостро затребуваного промисловістю літію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button